Броят на руснаците, които казват, че заплатата им не покрива основните разходи, е скочил с 20 процентни пункта за две години до почти половината от населението, показа проучване на компанията за подбор на персонал Headhunter, тъй като Москва отклонява рекордни фискални ресурси за финансиране на войната си в Украйна, предава Ройтерс.
Констатациите от октомврийско проучване, проведено сред почти 5000 души, поставят икономическите проблеми на Русия в остър фокус и показват, че те могат да създадат главоболия на властите в навечерието на президентските избори през март, на които президентът Владимир Путин вероятно ще удължи властта си с още един мандат, като по-този начин, той ще се задържи на върха на страната повече от две десетилетия.
Рекордно ниската безработица тази година е доказателство за големия недостиг на работна ръка в Русия, докато слабостта на рублата добавя проблеми към силния инфлационен натиск. Лихвените проценти, които вече са 13%, се очаква да се повишат допълнително, за да се справят с инфлацията, очаквана в края на годината - около 7%, доста над целта на Руската централна банка от 4%.
Попитан дали заплатата им е достатъчна, за да покрие основните разходи, без да се вземат предвид доходите от втора работа или инвестиции, едва една пета от анкетираните руснаци отговаря положително.
"Да, трудно", отговарят още 36% от анкетираните, а 45% казват, че заплатата им е недостатъчна.
Това е значително увеличение от 25% през 2021 г. и 39% през 2022 г., показа проучването на Headhunter. През 2021 г., преди Русия да започне своята "специална военна операция" в Украйна, 36% от анкетираните смятаха, че заплатата им е достатъчна.
От 45%, които нямат пари за покриване на основни разходи, повече от половината казват, че им не им достигат поне 20 000 рубли (212 долара) на месец.
Средната номинална месечна заплата, получавана от руснаците, е била 71 419 рубли (756 долара) през юли, показва статистиката на Росстат.
Реалните заплати в Русия в момента растат бързо, тъй като отбранителните компании бързат да изпълнят държавните поръчки. Други индустрии се борят да не загубят персонал, но не винаги могат да се конкурират със заплатите в отбранителния сектор.