Броят на жертвите при нападението в Ню Орлиънс нарасна на 15 души, а властите разглеждат случая като терористичен акт, за който е вероятно да е обвързан и с други случаи. Неофициална информация разследването разглежда възможни версии и към случая със запалване на автомобил на Тесла, при който загина един човек - шофьорът, а други бяха ранени.
В Ню Орлиънс бе обявено извънредно положение, което ще позволи на ФБР да приложи специални мерки при разследване на нападението.
Федерални служители заявиха, че 41-годишният нападател Шамсудин Джабар не е действал сам и че са издирват съучастници. Джабар бе убит на мястото на инцидента при престрелка с полицията във Френския квартал на Ню Орлиънс.
"Не смятаме, че Джабар е единственият отговорен. Работим активно по всички следи, включително и по тези на известните му познати", заяви днес на пресконференция помощник-специалният агент на ФБР Алетия Дънкан.
Джабар е служил в американските въоръжени сили в продължение на 13 години, включително е бил на мисия в Афганистан, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информация от Пентагона.
Съдебни документи показват, че Джабар се развежда със съпругата си през 2022 г. Двойката е имала едно дете.
Изглежда, че той не е имал криминални регистрации, свързани с насилие. Според регистрите на Тексас Джабар е обвинен през 2002 г. за дребна кражба и е арестуван през 2005 г. за шофиране с невалидна шофьорска книжка. Фирмените документи показват, че Джабар е участвал в редица търговски начинания през последните години.
ФБР заяви, че Джабар е държал в пикапа си знамето на "Ислямска държава" (ИД) и разглеждат нападението като потенциален терористичен акт.
Въпреки това няма изложена официална версия, която да обясни защо Джабар, гражданин на САЩ, израснал в Тексас, е извършил нападението в Ню Орлиънс.
ФБР смята, че Джабар е наел пикапа "Форд", който е използвал, за да се вреже в тълпата във Френския квартал на Ню Орлиънс в ранните часове на вчерашния ден. След това Джабар откри огън по полицията и е ранил 35 души, освен загиналите 15 души.
Флагът на ИД в пикапа предизвика разследване на възможни връзки с терористични организации. Разследващите откриха оръжия и потенциално взривно устройство в автомобила, както и други потенциални взривни устройства във Френския квартал.
Връзката между двата случая - в Ню Орлиънс и в Лас Вегас - се прави и по отношение на фирмата, през която са наети автомобили - сервизът Turo.
Тази нощ Илън Мъск вече не изключва версията за атентат. Преди това той обяви версия, че автомобилът се е запалил заради съхранявани в багажника на колата фойерверки, като отхвърли възможност за неизправност на системите на автомобила Cybertruck.