ЕС ще изпрати 150 наблюдатели в Тунис, които да проведат мониторинг на първите свободни избори в страната, които ще се проведат на 23 октомври. Това заяви върховният представител на ЕС по външните работи Катрин Аштън.

Тези избори се явяват исторически момент в прехода на Тунис към демокрацията, подчерта тя.

Наблюдателната мисия ще бъде разположена в 27 избирателни региона по покана на тунизийското правителство. Тя ще се състои от експерти и депутати от държавите-членки на ЕС, както и от Норвегия, Швейцария и Канада.

Дипломати от страните, представени на дипломатическо ниво в Тунис и 15 страни-членки на Европейския парламент, също ще вземат участие в мониторигна на изборния ден.

Избраното народно събрание ще изготви нова Конституция на страната. Освен това трябва да бъдат определена дата за провеждането на президентски избори.

Тунис стана първата арабска страна, която още през януари се „освободи" от многогодишната власт на авторитарния лидер. Насилствената смяна на властта беше предшествана от едномесечно народно недоволство, което постепенно обхвана територията на цялата страна.

По време на сблъсъците загинаха повече от 80 човека, а стотици други пострадаха. Материалните щети, нанесени на държавата пък се оценяват на 1.6 милиона евро. президентът бен Али избяга от страната, а на следващия ден Конституционният съвет го отстрани от заеманата позиция.