Започнаха годишните съвместни военни учения на САЩ и Филипините, предаде "Ройтерс".
В ученията ще участват над 14 000 филипински и американски войници. Те ще продължат до 9 май и в тях ще се демонстрират американски оръжия, включително противокорабната ракетна система NMESIS и ракетните установки HIMARS. Филипините ще тестват свои собствени модерни ракети в учения с бойни стрелби с американски партньори.
Малки контингенти от Австралия, Япония, Великобритания, Франция и Канада също участват, а 16 други държави са се записали като наблюдатели.
Генерал-лейтенант Джеймс Глин, директор на ученията от страна на САЩ, описа тазгодишните учения като "пълни бойни тестове", където способностите на двете сили ще бъдат измерени в множество сценарии. Ученията включват защита срещу ракетни заплахи, предотвратяване на нахлувания в морето и потапяне на изведен от експлоатация плавателен съд на филипинския флот в тест за морски удар.
По думите му целта на пълните бойни тестове е да вземат под внимание "всички регионални предизвикателства пред сигурността, пред които сме изправени днес, като се започне от Южнокитайско море".
Генерал-майор Франсиско Лоренцо, директор на ученията за Филипините, каза, че ученията не са насочени към никоя страна, но могат да действат като възпиращо средство срещу конфликт. "Учението "Баликатан" вероятно може да помогне за възпиране на конфликта в Тайван. Но за наша загриженост то е само за възпиране на всяка възможна принуда или нахлуване в нашата страна", заяви той.
Говорителят на китайското външно министерство Гуо Цзякун заяви, че Пекин твърдо се противопоставя на всяка страна, използваща Тайван като извинение за засилване на регионалното военно разполагане и "провокиране на напрежение и конфронтация".
Напрежението между Китай и Филипините ескалира през последните две години заради сблъсъци между бреговата им охрана в Южнокитайско море, над което Пекин претендира за суверенитет.