Профсъюзи на работниците в Аржентина започнаха 24-часова стачка срещу въведените от правителството на президента Хавиер Милей мерки за икономии, съобщи "Ройтерс".

Стачката блокира влакове, самолети и пристанища. В столицата Буенос Айрес обществените автобуси работеха, но бяха затворени банки и училища, а държавните болници и правителствените агенции работеха в намален състав.

На 9 април работниците се присъединиха към седмичен протест на пенсионери пред Конгреса, на които бяха орязани пенсионните фондове и протестите им завършиха с насилие през последните седмици, тъй като симпатизиращи групи, като футболни фенове, се сблъскаха с полицията.

Синдикатите настояват правителството да възстанови на работа уволнените служители, да поднови преговорите за заплатите и да отмени плановете за приватизация на някои публични фирми, наред с други мерки.

Все пак аржентинците са разделени по въпроса със стачката, като един от протестиращите посочи, че "правото на стачка е право на работниците и мисля, че трябва да има повече стачки, защото ситуацията с това правителство е неустойчива", но друг отбеляза, че не е съгласен със стачката, защото тя усложнява нещата за другите работници.

Ръководителят на пристанищната камера Гилермо Уейд заяви, че в зърнения център Росарио "всичко е спряно". Аржентина е водещият световен износител на соево масло и шрот, третият по големина износител на царевица и основен доставчик на пшеница.

Авиационният профсъюз APA заяви, че се присъединява към стачката, тъй като "единственото нещо, което администрацията донесе е вълна от съкращения в държавни агенции, по-високи нива на бедност и международни дългове, които са най-голямата измама в историята на Аржентина".

APA и други авиационни профсъюзи искаха да приведат заплатите на служителите в съответствие с инфлацията, която беше с месечно увеличение от 2,4% през февруари, и се противопоставиха на усилията на президента Милей да приватизира държавния превозвач Aerolineas Argentinas.

Университетите в Аржентина се вдигат на протест

Университетите в Аржентина се вдигат на протест

Заради драстичните съкращения на публичните разходи, въведени от Милей