Администрацията на президента Джо Байдън обмисля начини да запази TikTok достъпен в Съединените щати, въпреки забраната, която трябва да влезе в сила в неделя, съобщи NBCnews.
"Американците не трябва да очакват да видят TikTok внезапно забранен в неделя", каза служител на администрацията, добавяйки, че служителите "проучват опции" за това как да приложат закона, така че TikTok да не изчезне в неделя.
Aко администрацията на Байдън се придвижи напред с подобен план, това би означавало, че спирането на популярното приложение няма да определи последния му ден на поста и ще отложи въпроса за Доналд Тръмп.
Майк Уолц, бъдещият съветник по националната сигурност на Тръмп, каза пред Fox News в сряда, че Тръмп е готов да се намеси, за да запази достъпа до притежаваното от Китай видео приложение на американския пазар. А Пам Бонди, избраната от него за главен прокурор, отказа да се ангажира с прилагането на забраната, когато беше попитана за това на изслушването в Сената в сряда.
Все пак служител на Белия дом настоя, че неприлагането на забраната, ако тя бъде спазена, не е опция.
"Не обмисляме отлагане на изпълнението", каза служителят. "По закон ние не вярваме, че имаме правомощия да направим това."
Позициите на Байдън и Тръмп вече не са в полза на доскорошната им подкрепа за забараната TikTok. Преходният екип на Тръмп не отговори на искания за коментар относно плана.
Федераленият апелативен съд потвърди по-рано през декември 2024 г. закон, който изисква китайската компания ByteDance да се раздели с TikTok на американския пазар до януари 2025 г. или следва забрана. Този прозорец се затваря в неделя. Законът също така даде на президента правомощието да предостави еднократно 90-дневно удължаване, ако е постигнат " значителен напредък " към продажбата.
Мярката беше въведена в името на националната сигурност, тъй като законодателите смятаха, че данните на американските потребители са изложени на риск от компрометиране от Китай или че Китай може да повлияе на американците, като контролира съдържанието на TikTok. TikTok - който отдавна каза, че тези опасения са неоснователни - и някои от неговите потребители заведоха дело, за да блокират закона, оспорвайки го от гледна точка на Първата поправка.
Без продажба отсрочката за TikTok би означавала, че опасенията за националната сигурност, поне засега, ще останат неразрешени.
В знак на протест, само дни преди потенциалната забрана, стотици хиляди потребители на TikTok в САЩ започнаха да се регистрират в други китайски платформи.
Тръмп, който се опита и не успя да приложи забрана по време на първия си мандат, се зарече по време на предизборната си кампания миналата година да "спаси TikTok". Байдън подписа забраната като закон като част от мярка за 95 милиарда долара, предоставяща помощ на Украйна и Израел през април.
Депутатът Ро Кана, демократ от Калифорния, дългогодишен съюзник на Байдън, е сред малката група законодатели, които се обърнаха към Белия дом и Върховния съд да спрат забраната.
"Надявам се, че президентът Байдън ще се вслуша в милионите гласове, които не искат светлините на това приложение да изгаснат", каза Кана. "Той има властта да удължи времевата линия, за да се опита да има решение, което предотвратява изключването на приложението."
Сенатор Ед Марки, също каза, че е предал загрижеността си на служители на Белия дом и ги е помолил да отложат забраната.
Той каза, че те са отговорили, че "ще го вземат под внимание", но не са дали ясен отговор какво ще се случи.