Китай оценява опцията американските част на TikTok да бъдат придобита от Илон Мъск, ако компанията ByteDanceм, която е собственик на социалната мрежа, не успее да се справи с отменянето на наложената забрана на приложението за кратко видео, която ще влезе в сила от 19 януари, предаде Bloomberg, позовавайки се на свои източници.

Властите в Пекин предпочитат TikTok да остане под собствеността на ByteDance, която оспорва предстоящата забрана с обжалване пред Върховния съд на САЩ. Припомняме, че Федераленият апелативен съд потвърди по-рано през декември 2024 г. закон, който изисква китайската компания ByteDance да се раздели с TikTok на американския пазар до януари 2025 г. или следва забрана.

Китайското правителство притежава така наречената златна акция във филиал на ByteDance, което му дава влияние върху стратегията и операциите на компанията. TikTok твърди, че контролът се отнася само за базираното в Китай дъщерно дружество Douyin Information Service Co. и няма отношение към операциите на ByteDance извън Китай. Все пак правилата за износ на Пекин не позволяват на китайските компании да продават своите софтуерни алгоритми, като този, който е неразделна част от TikTok. Тъй като китайското правителство ще трябва да одобри продажба, която включва ценния механизъм за препоръки на TikTok, то има голяма роля във всяка възможна сделка.

САЩ поставиха ултиматум на TikTok

САЩ поставиха ултиматум на TikTok

Сенатът ще има последната дума

Според източниците на Bloonberg високопоставени китайски служители са започнали да обсъждат планове за TikTok като част от обширна дискусия за това как да се работи с администрацията на Доналд Тръмп, като един от плановете включва Илон Мъск. Според един от сценариите, който е обсъден от китайското правителство, е X на Мъск - ​​бившият Twitter - да поеме контрола над TikTok US.

Но все пак все още няма постигнато съгласие по този въпрос и обсъжданията около тази опция продължават. Интересно е, че не е ясно до колко ByteDance е запозната с дискусиите в китайското правителство.

През април в публикация в Х Илон Мъск изрази мнение, че "TikTok не трябва да бъде забранен в САЩ, въпреки че подобна забрана може да е от полза за платформата X". Според него това би било противоречие със свободата на словото и изразяването.

Разговорите в Пекин предполагат, че съдбата на TikTok може вече да не е единствено под контрола на ByteDance. Китайските служители признават, че ще се изправят пред трудни преговори с администрацията на Тръмп относно тарифи, контрол върху износа и други въпроси и виждат преговорите за TikTok като потенциална област за помирение.

Конгресът на САЩ готви забрана на TikTok

Конгресът на САЩ готви забрана на TikTok

Предложението изисква смяна на собствеността на приложението

Според анализатори операциите на TikTok в САЩ могат да бъдат оценени на около 40 до 50 милиарда долара, като не е ясно как Мъск би могъл да осъществи подобна сделка и дали това ще изисква продажбата на други холдинги, или дали правителството на САЩ ще одобри. Мъск плати 44 милиарда долара за Twitter през 2022 г. и все още изплаща заеми.

Лидерите на ByteDance многократно са заявявали, че техният приоритет е да се борят със законодателството на САЩ, което изисква компания да продаде или затвори операциите в САЩ поради опасения за националната сигурност. Адвокатите на TikTok твърдят, че законодателството нарушава законите за свободата на словото съгласно Първата поправка на конституцията. Освен това пред Върховния административен съд посочиха, че отделянето на американските операции на TikTok ще е много сложно.

Мнозинството от съдиите от Върховния съд предложиха опасенията за сигурността да имат приоритет пред свободата на словото, въпреки че те все още не са издали официално решение. Новоизбраният президент Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, се опита да отложи забраната на TikTok, която влиза в сила на 19 януари, за да може да работи по преговорите. Той каза, че иска да "спаси" приложението и имаше спекулации, че може да предприеме действия в последния момент, за да заобиколи забраната.

Към този момент нито представителите на ByteDance и TikTok, нито администрацията на киберпространството на Китай и Министерството на търговията на Китай, нито Илон Мъск са коментирали информацията.

Сенатът на САЩ даде една година на китайския собственик да продаде TikTok

Сенатът на САЩ даде една година на китайския собственик да продаде TikTok

ByteDance трябва да продаде и да се откаже от популярното приложение за кратки видеоклипове в рамките на 1 година