Съюзникът на Русия и Китай от региона Индокитай - Мианмар, се превърна в най-големия производител на опиум в света, детронирайки Афганистан. Това съобщи АФП.
Агенцията се позова на доклад на Службата на ООН за наркотиците и престъпността.
Управляващите в Кабул талибани са забранили отглеждането на мак и производството на наркотици.
Производството на опиум в Мианмар, който повече от две години е разкъсван от гражданска война, е нараснало с 36% тази година до 1080 метрични тона, което е най-високото ниво от 2001 г. насам.
Отглеждането на мак в Мианмар намалява между 2014 г. и 2020 г., но започва да нараства рязко, след като военните свалят демократично избраното правителство през февруари 2021 г. и предизвикват регионално въстание. "Влошаването на стабилността и сигурността оттогава насам съвпадна с увеличаването на отглеждането на мак и производството на опиум", се казва в доклада на ООН.
Отбелязва се, че в момента в Мианмар се отглеждат около 47 000 хектара земя - с 18% повече от миналата година, когато производството на опиум вече е скочило с 33%.
Според доклада производството и търговията с хероин са били най-печелившата дейност на опиумната индустрия в Мианмар през 2022 г. Стойността на опиумната икономика на страната, включително износа и вътрешното потребление, се оценява на 1-2, 5 млрд. щатски долара, или около 2-4% от БВП през 2022 г.
Афганистан, който в миналото е бил водещ производител на опиум в света, напротив, показва рязък спад в производството на наркотици - с 95% наведнъж. Това се случи, след като талибаните, които поеха властта в страната през 2021 г., наложиха строга забрана за отглеждането на мак през миналата година.
Талибаните вероятно се опитват да получат международно признание за своя режим. Показателно е, че именно в контролираните от талибаните територии на Афганистан в продължение на десетилетия процъфтяваше производството на опиум, с помощта на който движението финансираше дейността си.
В началото на 2021 г. Мианмар проведе избори, които бяха спечелени от демократичните сили. Това не се хареса на военните, които имат значително политическо влияние в страната. На 1 февруари 2021 г. военните завзеха властта в страната, което предизвика вълна от народни протести.
След поредица от кървави акции от потушаването на мирните протести в Мианмар започва да набира скорост въоръжено съпротивително движение. Още през май 2021 г. страната потъна в истинска гражданска война.
Военната хунта контролира столицата на страната и част от нейните територии с подкрепата на Китай и Русия. Част от страната се контролира от разпръснати бунтовнически движения.
projekt
на 14.12.2023 в 08:05:21 #2ISIS ................. изключително глупаво същество. в омразата си към Русия показваш само колко си глупав и как истината няма значение. важното е да мразиш Русия и да лапаш американски патки за да се докажеш като истински евро шарен джендър.... САЩ бяха повече от 20 години в Афганистан. по това време Афганистан беше лидер в производство на наркотици. преди САЩ отново бяха забранени наркотиците. след идването на САЩ наркотиците процъфтяха. САЩ се изтеглиха и наркотиците отново спряха. само погледни какво става в Мексико. на границата със САЩ са едни от най големите картели. САЩ всяка година умират 100 000 американци от наркотици, но САЩ са много загрижени за някакви хора на хиляди километри от границите на САЩ... ама ти понеже си комплексар и за всичко ти е виновна Русия.
ISIS
на 13.12.2023 в 18:05:34 #1Замени САЩ на руССия в своя си коментар, за да има малко истина. В Афганистан не САЩ а руснаците нахлуха и свалиха афганското правителство. Даже в твоя свинарник този период се нарича 1и2 афганска война. Шефовете на руското кгб направиха сумата пари от опиум и оръжие. След като се изнесоха по бели гащи опума стана държавна политика в рашастан и се превозваше даже с дипломатически пратки от колумбия. Още в интернета висят новините как руското посолство изнасяше дрогата.