Известният и в България руски писател Борис Акунин смята, че сегашната ситуация в Русия е сравнима с тази преди сто години. И че страната я чакат катаклизми.
В Потсдам Борис Акунин даде специално интервю за Дойче веле.
"Това, което се случва в момента в моята страна, изключително напомня на ситуацията преди сто години. Това е период между две революции: реакционните сили настъпват, архаизмът се завръща, нравите се ожесточават, опонентите се демонизират. Всичко това се наблюдава и в днешна Русия, за щастие в смекчена форма. Наблюдава се взрив на същия ултрапатриотизъм, който обхвана Русия в навечерието на Първата световна война и мисля, че скоро ще дочакаме втората революция", споделя руският писател Григорий Чхартишвили, по-известен под псевдонима си Борис Акунин.
Как обаче се е получило така, че той е сред онези дейци на руската култура, които не са се поддали на този ултрапатриотизъм?
Борис Акунин: Тези, които не са се поддали, са много. Що се отнася до онези, които се поддадоха, сред тях има хора, които искрено одобряват действята на Путин - защото смятат, че пътят на Русия не е демокрацията. Има обаче и други, които поддържат официалната линия просто защото не са свободни. Ръководителите на театри, музеи или други големи проекти, зависещи от държавата, са принудени да избират кое им е по-важно - професията или обществената позиция.
ДВ: Когато говорим за хората, които "искрено одобряват", нима в Русия има почва за антиукраински настроения? Все пак става дума за доскорошни братя, а сега изведнъж такава омраза...
Борис Акунин: Проблемът не е в антиукраинските настроения - такива в Русия сякаш няма...
ДВ: А всички тези етикети като фашисти, бандеровци, хунта?
Борис Акунин: Това е политическа реторика. Възмущението спрямо Майдана е предизвикано от това, че Украйна излиза от сферата на политическо влияние на Кремъл, а от гледна точка на кремълските управници това е погрешно и лошо. И през 21 век те продължават да мислят в категориите на 20 век, когато на прякото политическо влияние се придаваше прекомерно значение. А днес много по-важни са икономическото и културното влияние. Те не го разбират и това е проблемът им.
ДВ: Михаил Ходорковски смята, че ако Украйна стане нормална правова държава, това може да послужи като пример и за Русия. Съгласен ли сте?
Борис Акунин: Дай, Боже, да стане така. Според мен най-важно е как ще се държи новата украинска власт. Мисля, че Майданът беше всъщност антикорупционна революция. Ако и новата власт се окаже корумпирана, не можем да очакваме нищо добро. Новата власт трябва да се държи безупречно.
ДВ: Наскоро прогнозирахте, че сегашната система в Русия няма да удържи дълго, че в обозрима перспектива Русия ще стане нормална демократична страна. На какво се основава този оптимизъм?
Борис Акунин: На познаването на историята, както и на твърдото ми убеждение, че автократичните режими са архаични и неефективни. При това не говоря от гледна точка на абстрактните идеи и на етиката - този режим просто не може дълго да управлява такава голяма и сложна страна, защото е икономически и организационно неефективен. През 21 век не можеш да ръководиш Русия чрез ръчно управление, което е в ръцете на един-единствен човек - без механизми на обществен контрол, на възпиране и разделение на властите. Всичко това ще доведе до фалит, най-вече икономически.
ДВ: Казвали сте, че Русия е приемник на Златната орда. Как си обяснявате менталния разрив между Русия и Европа, който става все по-дълбок?
Борис Акунин: Ние сме такива, каквито сме. Когато казвам, че руската държава е приемник не толкова на византийската или западноевропейската традиция, а именно на Златната орда, не го мисля непременно като нещо лошо - то си има както лоши, така и добри страни. Наследството на Златната орда не е само ужасно, то включва и много силни и продуктивни елементи. Когато говорим за европейския и неевропейския път на развитие, обикновено пропускаме нещо съвсем елементарно - дали става дума за демокрация или не. Т.е. за степента на участие на обществото в управлението на държавата. Има обаче и други примери за страни с традиционно много силна държава, които по-късно, по пътя на еволюцията, преминават към друго управление - Япония, Германия. Според мен в Русия силната държава несъмнено е необходима, най-малкото за един преходен период. Но тази държава няма нужда да бъде непременно толкова централизирана, в нея федерализмът не бива да остава само на хартия. Освен това в Русия, с нейните вкоренени много силни традиции на корупция и произвол на властта, са особено важни демократичните институции. Важно е депутатите да упражняват контрол, важно е да има ако не независими, то поне различно зависими медии. И, разбира се, не е възможно да се живее в страна, в която няма независим съд.
ДВ: Доколкото разбирам, според Вас Русия като мислене е на 15-16-годишна възраст - във възрастта, в която при хората хормоните направо бушуват...
Борис Акунин: Разбира се, че бушуват. На тази възраст човек още не умее да се самодисциплинира и не разбира добре своята отговорност. Но най-важното: той не разбира добре последствията от своите постъпки. В този смисъл ние сме нация, която още не е излязла от преходната възраст.
ДВ: А не Ви ли се иска понякога да плюете на всичко и да заминете?
Борис Акунин: Доста често. Особено в момента. Трудно и неприятно ми е да живея в страна, в която се разгарят шовинизмът и шумният патриотизъм. Когато тръгвах за Германия, гледах рекамните билбордове по Кутузовския проспект в Москва, на които опозиционерите са изобразени като някакви бесове. И мен ме има там, с копитца. А това уж е моята страна, моят град...
ДВ: Как оценявате на този фон шансовете на протестното движение? Защо то не е толкова масово, колкото в Украйна?
Борис Акунин: В Украйна на улицата излязоха милиони, понеже там хората живееха много зле. За щастие, хората в Русия живеят в доволство, което докато съществува, милионите няма да излязат на улицата. В Москва хората излизат на улицата не по икономически, а по морални и естетически причини. Защото искат да живеят в друго общество, да участват в управлението на държавата. Защото вече не понасят случващото се в страната, безсрамието, процъфтяващата корупция, кражбите. Но едно естетическо движение никога не може да набере особено голяма политическа сила.
ДВ: Дали в тази ситуация изобщо има някакъв смисъл да се поощряват протестите или те просто служат като някакъв отдушник?
Борис Акунин: Много труден въпрос. Имам чувството, че за привържениците на политическата еволюция, сред които съм и аз, в момента дневният ред е изчерпан. Опитите ни през последните години се провалиха, главно заради тъпотията и недалновидността на руските власти. Ние се опитвахме да се движим еволюционно, със средствата на мирния преход. Но властта не го разбра и вече си затвори пътя към тази възможност. Владимир Путин вече няма избор. И във всички случаи ще свърши зле. Ще има или дворцов преврат, или социален взрив. Когато системата се отказва от изборите си, тя не оставя никакъв избор на народа.
omon
на 21.06.2014 в 18:31:38 #20Ф22, само дето повечето военни са с Путин и едва ли ще тръгнат срещу него след като Пуин им увеличи значително заплатите, осигури на голяма част от тях жилища и т.н. По-добре е, ако наистина Путин играе за запада - да си изкара мандата и да не му се предоставя нов!
omon
на 21.06.2014 в 16:14:47 #19Не е в източен Сибир, ами в европейската част! За Канада си прав, само дето те на тази ширина нямат град с повече от 5000 души население!
omon
на 21.06.2014 в 15:52:07 #18Авроро, глупости говориш- не може това да служи за оправдание на лошата пътна инфраструктура на Русия и още повече за примери като този- http://buy-galich.narod.ru/ По този път каквито и да било бойни машини ще минат без проблем, само че обикновените коли не могат! Друг е въпроса, че същия този път е доста далеч от западните граници на Русия! Това говори само и единствено за нехайство на властите - олимпияда за сумати милиарди правят, а обукновените руснаци се мъчат по такива "пътища"!
Пища Хуфнагел
на 21.06.2014 в 15:26:53 #17venya | 21.06.2014 10:43 Абсолютно! За путиноидите дори самото изричане на глас на думите „чест“, „морал“, „достойнство“ е тежко оскърбление. Това за вас са мръсни неща.
Пища Хуфнагел
на 21.06.2014 в 15:24:23 #16tupan | 21.06.2014 14:00 О, да, Акунин е много известен сред хората, които четат книжки. А ти ако някога се случи да гледаш „Турецкий гамбит“, следи внимателно по чия книга е правен филмът.
omon
на 21.06.2014 в 15:20:20 #15Да бе, те танковете щото само по шосета могат да се движат! Това оправдание е несъстоятелно! Да видим какво ще измислиш за платените новопостроени магистрални участъци!
tupan
на 21.06.2014 в 15:00:11 #14Какъв е тоя малоумник на снимката бе...бил известен...къде бе сайта у Южна Африка ли?По тъпа и поръчково написана статия не съм чел....И понже сайта е юдеомаонски пуска всякакви партенки.А и тая Ротшилдовска мърша Ходорковски се пръкна от някъде....Трябваше да го оставят да си изгние в Сибир тая юдейска гад! НЕ ЧЕТЕТЕ ЮДЕОМАСОСКИЯ САЙТ NEWS.BG..ТОЙ Е ВРЕДЕН ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЕ!
omon
на 21.06.2014 в 14:34:22 #13Русофил, не е точно така, но има и нещо вярно в това, което си писал. Аз бих казал следното- Путин управлява Русия по доста неясна система и управлението му, както всички управления си ума плюсове и мунуси! Само че, в сравнение със Елцин(лека му пръст) управлява в пъти по-добре! Почвам сега с минусите на путиновото управление: -Отвратително състояние на пътната инфраструктура, особено в малките населени места и между тях- това е един от основните проблеми на Русия и не виждам Путин да предприема кой знае какви мерки за решаването му! Необяснимо е и защо новостроящите се магистрални пътни участъци се правят платени! -Никакви действия относно разтоварване(намаляване на населеността) на мегаполиса Москва! -Липсата на държавно подпомагане за принудени да напуснат 90-те години размирната Чечения руснаци! -Прекаленто вманиачаване в осъществяването на разни проекти като Южен Поток! Инвестициите, които правят рашъните в този явно нежелан от ЕС проект- могат да се насочат в друга посока- пътна инфраструктура,производства и т.н.! Плюсовете няма какво да ги определям- ти си ги написал!
русофил
на 21.06.2014 в 13:59:08 #12Григорий Шалвович Чхартишвили и "Дойче Веле" могат да си фантазират и опияняват от собствените си фантазии колкото си искат,естествено.Русофобията не е от вчера. А фактите са нещо съвсем друго: Когато някой печели демократично избори (прозрачно и честно,както никъде по-света !) с 64%,около ЧЕТИРИ пъти повече от следващия,когато одобрението от народа му расте главоломно и в момента е 85%,когато управлението му обръща всички негативни икономически,демографски и социални процеси,когато достойнството и силата на Русия се връщат на световната сцена-тези злобни фантазийки изглеждат просто жалки и смешни.
velikiat
на 21.06.2014 в 12:18:19 #11русия им трябва на парчета, толкоз е елементарно, вижте германската геополитика на балканите, от бисмарк, хитлер, меркел дето с него я сравняват гърци, все една и съща, малки много държавици лесни за контрол, те българия на две дори разделиха, а русия каква грамадна баница е
velikiat
на 21.06.2014 в 12:05:14 #10ама русия номинално е германия в политически модел, меркел раковски в коалиция със социалисти райдовски, апропо модела дето тук ще пробват, ами коя ще е причина да ядат гъза на путин, явно е личност която усилва русия, демокрацията застрашена дрън дрън, мизерията и е заплаха
velikiat
на 21.06.2014 в 11:47:11 #9русия е сила като ссср, санкции на сталин как си ги представяш, после кгб и гру в битка ли, в съгласие ли, нещата са довели в това, което са, страна за санкции
velikiat
на 21.06.2014 в 11:41:18 #8горуня, кой работи за интереси на народ, партийната демокрация априори е мафиозна, партията структура начело с бос и управлява в интерес на членове и семействата, роднини, ако разглеждаш света като борба на интерес раковски райдовски, в русия са разпределени в тандем кой се менка, в германия са голяма коалиция, в българия едно прасе ще заменят с друго в свинска демокраси
Пантю
на 21.06.2014 в 11:41:10 #7Акунин у нас е известен с това, че никому не е известен! Може би, търсачите на ренегати в Русия, да са попадали на него! Но, това не го прави известен с нищо в България.
velikiat
на 21.06.2014 в 10:40:55 #6в русия са били всички политически системи на света познати, и те ще си решават кое е най добре, ала е смешно българия да им е пример, и в негативните класации, и в политическа система, та тук пеевски командва държавата, егати ниво и пример
velikiat
на 21.06.2014 в 09:13:37 #5Бори́с Аку́нин (настоящее имя Григо́рий Ша́лвович Чхартишви́ли, грузин, публиковался под литературными псевдонимами Анна Борисова и Анатолий Брусникин После выборов в Госдуму 2011 года Григорий Чхартишвили отметил: Главный цирк ожидает нас впереди. Теперь на авансцену выйдет кандидат в пожизненные правители. Все тухлые помидоры полетят не в бутафорскую партию, а лично в него, родного и любимого. Три месяца тупые подхалимы из путинского окружения будут стимулировать у населения рвотные позывы своей пропагандой. А расплачиваться ему, бедняжке. Он будет ездить по стране, встречаться с избирателями. Посвистите ему, он это любит. И позавидуйте москвичам. У нас есть чудесная возможность дудеть во все клаксоны, когда нацлидер будет мчаться мимо парализованных автомобильных потоков. Ду-ду, Владимир Владимирович. Слышите наши голоса? И пускай потом пресс-секретарь объяснит, что это звуки народного ликования. Неизбежно возникнет ситуация, когда низы больше не хотят, верхи вконец разложились, а деньги кончились. В стране начнётся буза. Уходить по-хорошему Вам будет уже поздно, и Вы прикажете стрелять, и прольётся кровь, но Вас всё равно скинут. Я не желаю Вам судьбы Муаммара Каддафи, честное слово. Откосили бы, пока ещё есть время, а? Благовидный предлог всегда сыщется. Проблемы со здоровьем, семейные обстоятельства, явление архангела. Передали бы бразды преемнику (по-другому ведь Вы не умеете), а уж он бы позаботился о Вашей спокойной старости. Так, в интервью газете «Libération» Чхартишвили сравнил Путина с императором Калигулой, «который предпочитал, чтобы его больше боялись, чем любили». По мнению Путина, это связано с личной обидой Григория Чхартишвили из-за его грузинского происхождения Критика Игорь Данилевский о книге «История российского государства»: « Если коротко, то это произведение можно отнести к жанру, который называют folk-history, — это когда дилетант пишет для дилетанта, излагая свою личную точку зрения на прошлое. Собственно, сам Акунин об этом и говорит. Это невероятно распространенный жанр — таких книг каждый год выходят сотни, если не тысячи. Единственное их отличие от этого произведения в том, что на них не значится фамилия «Акунин», которая, конечно, придает «Истории российского государства» широкий общественный резонанс Павел Басинский: « Я знаю Акунина-Чхартишвили. Он стопроцентный западник, стопроцентный глобалист и стопроцентный праволиберал. Все его романы - я уже писал об этом и настаиваю на этом сейчас — насквозь идеологичны. В гораздо большей степени, например, чем сентиментальная «Мать» Горького или наивный роман-предупреждение Кочетова «Чего же ты хочешь?». Это тем более любопытно, что на сегодняшний день Акунин — единственный реально удавшийся «либеральный» проект
Кастело Белведере
на 21.06.2014 в 08:59:17 #4Но вместе с тем, даже в таком хаосе находятся люди — и их довольно много, которые не продают душу американскому дьяволу. ------- Смешно, но и много, много тъжно, старата песен на нов глас: който не е с нас значи е против нас и си е продал душата... Типично мисловно слабоумие, базирано единствено на омраза, антиплурализъм и на шаблонна политическа реторика, типичен продукт на истеричната путинска пропаганда...
Кастело Белведере
на 21.06.2014 в 08:52:19 #3Чудесен за разрез на Акунин. Добре е, че все още има и хора, които виждат сред множеството от слепи, заразени от истеричен национализъм интелектуално нисши същества. Един който разбира, че икономическото влияние е силно в 21 век, а не калашника и ботуша. Благодарение на такива хора Русия все още има надеждата да се върне сред уважаваните и развити страни и даде своя принос с традиционната си култура и наука, а не да продължи по пътя на изолация и регрес, до който неминуемо ще стигне с настоящата агресия и имперски амбиции.
van damme
на 21.06.2014 в 07:25:53 #2Путлер Капут
Steffen
на 21.06.2014 в 06:42:45 #1VRELI NEKIPELI ! PUTETO IMA NAD 20 MLRD.DOLARA SKATANI V ZAPADNI BANKI I PRI NOVA REVOLUCIA PROTIV OLIGARHIATA SHTE SE IZNIZHE V AMERIKA PRI PARITE SI. PUTIN E SASHTO OLIGARH.