Премиерът на Албания Еди Рама заяви във вторник, че правителството му е отхвърлило много искания от други страни от Европейския съюз (ЕС) да приеме хиляди лица, търсещи убежище, но прави изключение за Италия, съобщава АП.
По време на конференцията на ЕС в Люксембург, той повтори, че никоя друга страна няма да може да управлява центрове за убежище в Албания.
Той каза, че Албания изпитва благодарност за десетките хиляди албанци, които бяха посрещнати от Италия след 1991 г.
Припомняме, че италианският премиер Джорджа Мелони определи плана за изпращане на мигранти в Албания като "смел и безпрецедентен".
Според нея, чрез него Италия дава пример на останалата част от Европа, като изпраща мигранти в трети страни за обработка на техните молби за убежище. Мелони отхвърли опасенията, че това нарушава правата на човека, и подчерта, че инициативата отразява европейския дух и може да бъде приложена и с други държави извън ЕС
Първата група от 16 мигранти, включваща 10 граждани на Бангладеш и шестима египтяни, се отправи към Албания на борда на кораб на италианския военноморски флот. Тези мигранти, които са били спасени в морето край Либия, са първите, които ще бъдат изпратени в Албания съгласно новия план, който цели техните молби за убежище да се разглеждат извън границите на ЕС.
Планът, който стартира след няколкомесечно забавяне, предвижда само физически и психически здрави мъже от държави, класифицирани като безопасни, да бъдат изпращани в Албания. Мелони заяви пред Сената, че този подход може да послужи като модел за работа и с други страни извън ЕС. Ако кандидатурите за убежище бъдат отхвърлени, мигрантите ще бъдат репатрирани в страните им на произход.
Под условията на петгодишното споразумение с Албания, до 36 000 мигранти могат да бъдат изпратени в страната всяка година. Центровете ще се управляват по италианското законодателство, с италиански служители и съдии, които ще разглеждат делата чрез видео връзка от Рим.
Въпреки това, правозащитни организации, като "Sea-Watch", критикуват плана като опит за милитаризация на границите и за избягване на отговорността по отношение на предоставянето на убежище. Според тях инициативата има за цел да защитава границите, а не живота на мигрантите.
На 15 октомври Албания официално започна преговорите с ЕС. В края на септември Албания беше отделена от Северна Македония по пътя за присъединяване. Преговорите със Северна Македония и Албания за членство в ЕС стартираха на 19 юли 2022 година. Нито една от двете балкански страни обаче до момента не бе отворила преговорни глави.