Конституционният съд на Албания одобри споразумението с Италия за изпращане на мигранти в бежански лагери на албанска земя. Отхвърли оспорването на сделката от опозиционните партии, съобщава "Блумбърг".

Съдиите от върховния съд гласуваха с 5 гласа "за" срещу 4 гласа "против".

Сделката "не установява териториални граници, нито променя териториалната цялост на Република Албания", се казва в изявление на съда. В зоната, посочена в споразумението, "албанското законодателство се прилага заедно с, но не само, италианското право".

Припомняме, че споразумението беше постигнато между премиерите Еди Рама и Джорджа Мелони през ноември миналата година. Рама смята сделката за жест на реципрочност към Италия, която през 1991 г. приветства хиляди албанци, бягащи от бедността след падането на комунизма.

Две опозиционни групи осъдиха сделката като подкопаваща суверенитета на балканската нация.

Опозицията в Албания се обяви против сделката за мигрантите с Италия

Опозицията в Албания се обяви против сделката за мигрантите с Италия

Миналия месец албанският премиер Еди Рама и италианският му колега Джорджа Мелони обявиха петгодишно споразумение

Съгласно споразумението Албания се съгласи да приюти търсещи убежище, взети в морето от италиански кораби, в два миграционни центъра, които могат да поберат до 3000 души. Мигрантите ще останат в Албания, докато молбите им бъдат обработени или докато не бъдат репатрирани.

Мелони и Рама подкрепят сделката, въпреки критиките от правозащитни организации като Amnesty International и съпротивата на местните жители в близост до предложените центрове.

Предвижда се споразумението да влезе в сила до март.

Брюксел прие мигрантското споразумение между Италия и Албания

Брюксел прие мигрантското споразумение между Италия и Албания

То не е обект на европейското право

Албания предложи два лагера на около 75 километра южно от столицата Тирана. Тези, които ще бъдат депортирани, ще бъдат изпратени в лагер от седем хектара на бивше военно летище. Италия ще плати за изграждането на двата центъра, които ще бъдат под италианска юрисдикция, а Албания ще осигури външната им охрана. 

Министърът на вътрешните работи Таулант Бала каза, че Албания ще приюти временно до 3000 мигранти, докато Италия обработва молбите им за убежище. Натрупаните молби за убежище в Италия възлизат на над 82 000.

Италия потърси повече солидарност от други държави от Европейския съюз, за да ѝ помогне да се справи с нарастващия брой пристигащи. До средата на октомври броят на мигрантите, пристигащи в Италия с лодки, почти се е удвоил до 140 000 в сравнение със същия период преди година.