Американските дипломати проведоха първите официални срещи лице в лице с новите де факто управляващи на Сирия, оглавявани от групата Хаят Тахрир ал-Шам (HTS), в Дамаск в петък. По време на срещите беше обсъдено бъдещето на политическия преход в страната, съобщи Държавният департамент на САЩ, цитиран от "Ройтерс".
Това са първите посещения на американски представители в Дамаск след рухването на управлението на президента Башар Асад. Делегацията включваше Барбара Лийф, топ дипломат за Близкия изток, специалния пратеник за заложнически въпроси Роджър Карстенс и Даниел Рубинщайн, старши съветник, отговарящ за ангажиментите на Държавния департамент със Сирия.
"Делегацията се срещна с представители на HTS, за да обсъди принципи на прехода, подкрепени от САЩ," заяви говорител на Държавния департамент. "Също така бяха обсъдени регионалните събития и необходимостта от борба срещу ИДИЛ."
Освен срещите с новите управляващи, делегацията разговаря с граждански организации и представители на различни сирийски общности, за да чуе тяхната визия за бъдещето на Сирия и как САЩ могат да подпомогнат този процес.
В сеизмичен момент за Близкия изток сирийските бунтовници превзеха контрола над Дамаск на 8 декември, принуждавайки Асад да избяга след повече от 13 години гражданска война, слагайки край на десетилетното управление на семейството му.
Светкавичната офанзива повдигна въпроси дали бунтовниците ще успеят да осигурят организиран преход.
Силите под командването на ал-Шараа - по-известен като Абу Мохамед ал-Голани - замениха управлението на семейство Асад с тримесечно преходно правителство, което управляваше бунтовнически анклав в северозападната сирийска провинция Идлиб.
През 2013 г. Вашингтон определи Ал-Шараа за терорист, като каза, че Ал Кайда в Ирак му е възложила задачата да свали управлението на Асад и да установи ислямския закон на шериат в Сирия. В него се казва, че Фронтът Нусра, предшественикът на HTS, е извършил самоубийствени атаки, при които са убити цивилни, и е поддържал насилствена сектантска реторика.
Президентът на САЩ Джо Байдън и неговите висши помощници описаха свалянето на Асад като историческа възможност за сирийския народ, който от десетилетия е живял под неговото потисническо управление, но също така предупредиха, че страната е изправена пред период на риск и несигурност.
Вашингтон остава загрижен, че екстремистката групировка ISIS може да се възползва от момента, за да възкръсне, и също така иска да избегне всякакви сблъсъци в североизточната част на страната между подкрепяните от Турция бунтовнически фракции и съюзническите със САЩ кюрдски милиции.