Висши дипломати от администрацията на Байдън пристигнаха в Дамаск в петък, за да се срещнат с новите сирийски власти, водени от "Хаят Тахрир ал Шам" (HTS), съобщи говорител на Държавния департамент на САЩ, цитиран от "Ройтерс".

Висшият дипломат на Държавния департамент за Близкия изток Барбара Лийф, президентският пратеник по въпросите на заложниците Роджър Карстенс и новоназначеният старши съветник Даниел Рубинщайн, който сега е натоварен да ръководи ангажимента на Департамента за Сирия, са първите американски дипломати, които пътуват до Дамаск, откакто опозиционните милиции в Сирия свалиха от власт сирийският президент Башар ал-Асад.

Посещението идва в момент, когато западните правителства постепенно отварят канали за комуникация с HTS и нейния лидер Ахмед ал-Шараа и започват дебати дали да премахнат или не терористичното определение на групата. Пътуването на американската делегация следва контактите с Франция и Великобритания през последните дни.

По време на срещите си официалните лица на САЩ ще обсъдят с представители на HTS набор от принципи като приобщаване и зачитане на правата на малцинствата, които Вашингтон иска да бъдат включени в политическия преход на Сирия, каза говорителят.

Делегацията ще работи и за получаване на нова информация за американския журналист Остин Тайс , който беше пленен по време на пътуване в Сирия през август 2012 г., и други американски граждани, изчезнали по време на режима на Асад.

"Те ще се ангажират директно със сирийския народ, включително членове на гражданското общество, активисти, членове на различни общности и други сирийски гласове относно тяхната визия за бъдещето на тяхната страна и как Съединените щати могат да им помогнат да ги подкрепят", заяви говорителят на отдела.

"Те също планират да се срещнат с представители на HTS, за да обсъдят принципите на прехода, одобрени от Съединените щати и регионалните партньори в Акаба, Йордания", каза говорителят.

Съединените щати прекъснаха дипломатическите си връзки със Сирия и закриха посолството си в Дамаск през 2012 г.

В сеизмичен момент за Близкия изток сирийските бунтовници превзеха контрола над Дамаск на 8 декември, принуждавайки Асад да избяга след повече от 13 години гражданска война, слагайки край на десетилетното управление на семейството му.

Светкавичната офанзива повдигна въпроси дали бунтовниците ще успеят да осигурят организиран преход.

Силите под командването на ал-Шараа - по-известен като Абу Мохамед ал-Голани - замениха управлението на семейство Асад с тримесечно преходно правителство, което управляваше бунтовнически анклав в северозападната сирийска провинция Идлиб.

През 2013 г. Вашингтон определи Ал-Шараа за терорист, като каза, че Ал Кайда в Ирак му е възложила задачата да свали управлението на Асад и да установи ислямския закон на шериат в Сирия. В него се казва, че Фронтът Нусра, предшественикът на HTS, е извършил самоубийствени атаки, при които са убити цивилни, и е поддържал насилствена сектантска реторика.

Президентът на САЩ Джо Байдън и неговите висши помощници описаха свалянето на Асад като историческа възможност за сирийския народ, който от десетилетия е живял под неговото потисническо управление, но също така предупредиха, че страната е изправена пред период на риск и несигурност.

Вашингтон остава загрижен, че екстремистката групировка ISIS може да се възползва от момента, за да възкръсне, и също така иска да избегне всякакви сблъсъци в североизточната част на страната между подкрепяните от Турция бунтовнически фракции и съюзническите със САЩ кюрдски милиции.

САЩ удвоили войските си в Сирия преди падането на Асад

САЩ удвоили войските си в Сирия преди падането на Асад

По-рано САЩ официално казаха, че 900 войници са в Сирия, но всъщност 2000 са били там и са били от известно време