Сръбският премиер Ана Бърнабич заяви, че се оказва голям натиск върху Сърбия, "политически и икономически от различни хора по всички теми", като добави, че натискът се отнася и за европейската интеграция, предаде Македонската информационна агенция (МИА) от Белград.

"Натискът е насочен основно или изключително към президента на Сърбия ... Иска ми се да мога да поема повече от него", каза Бърнабич.

Тя посочи, че това са разговори по телефона и други с различни международни представители от страни от ЕС, както и от Запад, и от изток.

Сръбският премиер добави, че например Валентин Инцко и Кристиан Шварц-Шилинг (бивши върховни представители в Босна и Херцеговина) публично са заявили, че Сърбия трябва да бъде спряна от европейския път и да бъде лишена от статут на кандидат-член на ЕС.

Според нея е имало натиск за Косово, за специалните връзки и отношения на Белград с Република Сръбска, имало е и заплахи, че някои инвеститори ще напуснат Сърбия.

"Ние се борим да защитим интереса на Сърбия и да защитим международното публично право", каза Бърнабич.

Тя посочи, че руските компании в Сърбия няма да бъдат лишени от нищо, нито имуществото им ще бъде национализирано, а страната й ще се ръководи от икономически принципи, както и от зачитане на частната собственост, както и принципите на международното публично право.

Сърбия за разлика от повечето европейски страни отказа да наложи каквито и да е санкции срещу Русия и декларира, че ще запази топлите отношения с Москва. Сръбският президент винаги е заявявал, че е приятел на Русия, а страната му получава оттам съвременни оръжия, включително бойни самолети хеликоптери, както и системи за противовъздушна отбрана.

Балканският фронт на Путин: Започва с Босна, Косово, Северна Македония и Черна гора

Балканският фронт на Путин: Започва с Босна, Косово, Северна Македония и Черна гора

Кремъл подклажда националистически конфликти на Балканите и дестабилизира региона

Същевременно Белград се стреми към членство в ЕС и е отворил не малък брой преговорни глави, но признаването на Косово се явява практически ултимативно условие, за бъдещото еврочленство на Сърбия, а сегашното ръководство в Белград няма никакво намерение да признае независимостта на отцепилата се бивша сръбска провинция.

Сърбия винаги е заявяла, че остава неутрална във военно отношение и няма да се присъдени към НАТО. Белград все пак поддържа връзки с Алианса, както и със САЩ, но в страната все още се помнят натовските бомбардировки през 1999 година, при които загинаха множество цивилни жители  и беше разрушена жилищна, икономическа и транспортна инфраструктура.