Обединеното кралство е готово да влезе в ролята на гарант за сигурността на Украйна, ако получи съответното искане от Киев. Това заяви постоянният представител на Обединеното кралство в ООН Барбара Удуърд.
"Ще се радваме да играем роля в това начинание, ако украинското правителство ни покани за това", каза тя.
Удуърд подчерта, че Лондон предоставя значителна военна помощ и хуманитарна подкрепа на Украйна. Според нея британският премиер Борис Джонсън разговаря с украинския президент Володимир Зеленски почти всеки ден.
Говорителят на Борис Джонсън изрази подобна позиция. Той не изключи възможността Великобритания, заедно с Турция и САЩ, да действа като гарант за сигурността на Украйна, ако тя се съгласи на неутрален статут като част от мирния договор. "Доколкото ми е известно, досега не е постъпвало официално искане за това", цитира британският вестник Times думите на говорителя.
Times също така излиза и с новина, че на нов етап от руската инвазия в Украйна Великобритания може да започне да доставя и нови оръжия.
Изданието се позовава на началника на британския щаб адмирал Тони Радакин, който констатира, че конфликтът се е превърнал в "по-традиционна война", тъй като Украйна е преминала от опити за отпор на руските сили към задържане на позиции и възвръщане на територии. Това променя и плановете на Великобритания за това какво военно оборудване да предостави на Киев.
Намерението е потвърдено и от Борис Джонсън, но отново без да се уточнява за какъв вид оръжие става въпрос. Вчера вечерта на заседание на правителството е обсъждана ситуацията в Украйна.
Според източник на вестника в областта на отбраната Украйна се нуждае от отбранителни системи с по-дълъг обсег (включително тежка артилерия), за да се опита да измести руските войски от позициите, които те са заели в източната част на страната. Вестникът уточнява, че това е сложно оборудване, чиито оператори се нуждаят от обучение.
За разлика от ракетните установки, които Великобритания е доставяла на Украйна и преди, по-големите системи ще изискват войници да бъдат изпращани от фронтовата линия за обучение в съседни държави.
Решението не е взето обаче, тъй като правителството на Обединеното кралство се опасява, че това може да доведе до изостряне на конфликта.
Според Times министър-председателят Борис Джонсън не вярва, че Украйна и Русия са близо до споразумение. По думите на Борис Джонсън има опасност Путин да се опита да "забие нож в раната" и да стане още "по-малко предсказуем и по-отмъстителен".
За 31 март е планирана конференция на "донорите на оръжие", която се организира от Министерството на отбраната на Обединеното кралство.
Великобритания ще остане скептична по отношение на Русия и нейното обещание да намали военните операции около Киев, заяви вицепремиерът Доминик Рааб, който предупреди, че Лондон ще съди Москва по нейните действия, а не по думите й.
"Вратата към дипломацията винаги ще бъде оставена открехната, но не мисля, че можете да вярвате на това, което излиза от устата на военната машина на Путин", каза Рааб пред Sky News
NaskoZashtoto
на 30.03.2022 в 10:47:25 #3Тази империя е престанала да съществува с края на ВСВ, но още има имперски мераци.
bajbor
на 30.03.2022 в 09:46:34 #2Кви гаранти са държави на хиляди километри от Украйна?!? Най логично ми се струва това да са преките съседи - Полша, Турция, Унгария , Словакия...все членове на НАТО+ Беларус и РФ и ето ти едно шарено , достатъчно голямо на брой тиймче... Със същия успех може гаранти да станат Занзибар, Нова Зеландия и Мексико....
alabala654
на 30.03.2022 в 09:36:49 #1Блядовете им призлява от английското оръжие. NLAW хич не се отрази добре на безаналоговата техника. Какво ли ще е да пробват и от английската артилерия