Вестник „Гардиън" публикува нова порция разкрития за дейността на Агенцията за национална сигурност на САЩ, предоставени от бившия компютърен специалист на американското разузнаване Едуард Сноудън.

Информацията сочи, че по програма с кодово название „Дишфайър" (Dishfire) службата буквално събира данни за всичко, което може да бъде събрано. Само през април 2011 г. 194 млн. кратки текстови съобщения от целия свят са били прехващани всеки ден, става ясно от разкритията. Над 800 хил. данни за парични преводи са получавани от потребители, извършващи плащания чрез мобилните си телефони.

Предвид все по-широкото разпространение на умни телефони през последните три години, към днешна дата тези цифри вероятно са много по-високи.

Специална система е събирала информация за това кога даден човек напуска границите на страната си, прехващайки съобщенията за роуминг от чуждестранни мобилни оператори. Услугите за пътна навигация и календарите с предстоящи събития също са били обект на следене. Дори пропуснатите повиквания на потребителите не са били подминати, а службата е събирала по цели 5 милиона от тях всеки ден.

Сред другите средства за незаконен шпионаж, използвани от американското разузнаване, са били програми за прехващане на разменяните между потребителите на мобилни услуги електронни визитни картички, както и контактите от профили в различни социални мрежи.

Британското разузнаване също е ползвало базите данни на Вашингтон, за да събира данни за гражданите на Острова, става ясно от публикацията.