Френските законодатели разглеждат предложение за добавяне на седем допълнителни работни часа годишно без заплащане, което се равнява на един работен ден, като мярка за събиране на допълнителни 2,5 милиарда евро в държавния бюджет. Идеята беше одобрена от Сената в сряда, но може да бъде отхвърлена в окончателния бюджетен законопроект, предава "Ройтерс".

Предложението е част от усилията на правителството на премиера Мишел Барние да осигури финансиране за бюджета за 2025 г. в условията на разделен парламент. Дясноцентристкият сенатор Елизабет Дойно предложи тези седем часа работа да не бъдат платени на служителите, но работодателите да внасят допълнителни социални осигуровки за тях.

Идеята идва като алтернатива на премахването на официален празник, което по-рано беше обсъждано, но не срещна подкрепа за избор на конкретен ден. Франция вече премахна статуса на празник за Петдесетница в понеделник през 2005 г., за да финансира здравеопазването.

Промяната предизвиква смесени реакции в обществото и бизнеса. Френските работодатели, които вече се сблъскват с високи разходи за труд заради големите социални осигуровки, изразяват опасения. Жулиен Крепен, ръководител на компания за корпоративно почистване в Париж, предупреди, че увеличението на разходите за труд може да доведе до фалит на малки предприятия. "Имаме минимални маржове, така че подобен удар би бил катастрофален," заяви той.

Същевременно, финансовият министър Антоан Арман подчерта, че французите трябва да работят повече, за да се увеличат социалните осигуровки. Той изтъкна, че всеки допълнителен отработен час води до повече приходи за социалната система.

Правителството на Барние се сблъсква с риск от вот на недоверие, за който заплаши крайнодясната партия "Национален сбор" на Марин льо Пен, която критикува мерките за бюджетни икономии. Плановете за спестявания в размер на 60 милиарда евро включват съкращения на разходите и повишаване на данъците, което допълнително напряга бизнеса.

Франция с една стъпка по-близо до въвеждане на данък за богатите

Франция с една стъпка по-близо до въвеждане на данък за богатите

Предложението е прието от долната камара на френския парламент