На срещата в Доха Арабската Лига е одобрила международно разследване относно причините около смъртта на палестинския лидер Ясер Арафат, след като бе съобщено, че той е починал от отравяне.
Това заяви официалният представител от Палестина Саеб Еракат, цитиран от „Франс прес".
Палестинският президент Махмуд Аббас „предложи формиране на комисия за международно разследване... заради мъченията срещу бившия президент Арафат" на среща на Мирния инициативен комитет към Арабската Лига в Доха в неделя вечерта, изтъкна той.
Комитетът е одобрил предложението и лидерът на Арабската Лига Набил ал-Араби ще следи този въпрос и ще „създаде цялостен криминален, политически и правен файл".
По-рано този месец след разследване на базирания в Катар телевизионен канал Ал Джазира стана ясно, че са открити високи нива на полоний в някои от вещите на Арафат. Има подозрения, че той е бил отровен.
Искаме комисията да бъде надеждна, изтъкна Еракат, допълвайки, че може да има нужда от „резолюция на Съвета за сигурност на ООН".
Преди две седмици племенник на Арафат обвини Израел за убийството на Арафат.
Подозренията, че палестинският лидер, който почина във френска болница през ноември 2004 година, е бил отровен, излязоха на бял свят по-рано този месец, след като „Ал Джазира" проведе разследване, в което експерти откриха високи нива на полоний в негови лични вещи.
Арафат почина във военна болница извън Париж на 11 ноември 2004 година, след чревна инфекция, която е предизвикала кървене и удар.
Преди да бъде откаран за лечение в Париж той бе задържан от Израел в неговата квартира в Рамалах.
Полоний е използван за убийството на руския шпионин Александър Литвиенко, който се обръща в критик на Кремъл. Умира през 2006 година след като отпива от чаша чай с радиоактивната субстанция в хотел в Лондон.
Полоният е около 300 пъти по-радиоактивен от урана. Открит е от Мария Кюри заедно с радия; наречен е в чест на името на родината й - Полша.