Европейските страни трябва да бъдат подготвени за допълнителни инциденти в Балтийско море след скорошните повреди на подводната инфраструктура, заявиха лидерите на държави от НАТО в региона на среща за сигурността в Хелзинки, предава "Ройтерс".
Балтийските държави са в повишена готовност след серия прекъсвания на електропреносни кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи, настъпили след инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Страните обсъждат увеличаване на присъствието на НАТО в региона, за да се справят с нарастващите заплахи.
"Балтийско море е изключително натоварено, с около 2000 кораба, които го пресичат ежедневно, което затруднява пълния контрол," заяви латвийският президент Едгарс Ринкевичс. Той добави, че въпреки че не може да се гарантира 100% защита, решителните действия и сигнали от страна на НАТО могат да намалят или дори да прекратят подобни инциденти.
Финландската полиция миналия месец задържа танкер, превозващ руски нефт, който според разследването е повредил електропреносната линия Estlink 2 между Финландия и Естония, както и четири телекомуникационни кабела, докато е влачил котва по морското дъно.
Германският канцлер Олаф Шолц определи тези и други скорошни инциденти в Балтийско море като част от хибридна стратегия, която заплашва европейските държави. "Важно е да се обединим и да обсъдим как можем да работим заедно за осигуряване на по-голяма сигурност в региона на Балтийско море," подчерта Шолц.
Балтийските страни настояват за засилено наблюдение и координация в рамките на НАТО, за да се противодейства на заплахите за критичната инфраструктура и регионалната стабилност.