Полският премиер Доналд Туск каза в сряда, че ще призове балтийските и скандинавските страни да предприемат съвместни действия по отношение на сигурността на водите на Балтийско море по време на двудневно посещение в Швеция, предава "Ройтерс".
В условията на ескалация на конфликта в Украйна страните от НАТО предприемат съвместни действия за собствена защита, включително съвместен контрол на въздушното пространство над балтийските страни в рамките на т. нар. "еър полисинг".
"Ще убедя нашите партньори в необходимостта от незабавно създаване на аналогична формула, когато става въпрос за контрола и сигурността на балтийските води, за "морска полиция", съвместно начинание на страните, които са разположени на Балтийско море и които имат същото чувство за заплаха, когато става дума за Русия", каза Туск.
Туск ще участва в среща на премиерите на балтийските и скандинавските страни в сряда и четвъртък и ще се срещне с шведския премиер Улф Кристерсон.
Северните и балтийските държави и Полша заявиха в сряда, че през следващите месеци ще увеличат подкрепата за Украйна, включително за отбранителната индустрия на страната, и ще инвестират в предоставянето на повече боеприпаси.
"Ние се ангажираме да засилим нашето възпиране и отбрана, включително устойчивост, срещу конвенционални, както и хибридни атаки, и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които позволяват агресията на Русия", заявиха лидерите на Дания, Естония, Финландия, Латвия , се казва в изявление на Норвегия, Полша и Швеция.
Лидерите се срещнаха в резиденцията на шведското правителство в Харпсунд, югозападно от Стокхолм, за разговори, обхващащи трансатлантическите отношения, сътрудничеството в регионалната сигурност и общата политика за войната в Украйна.
Избирането на Доналд Тръмп за втори президентски мандат повдигна въпроси относно ангажимента на Съединените щати да подкрепят Украйна във войната й срещу Русия и относно ролята на Вашингтон в НАТО.
Много анализатори смятат, че Европа ще трябва да харчи повече за собствената си отбрана и за укрепване на военните усилия на Украйна след встъпването в длъжност на Тръмп през януари.
Скандинавските и балтийските страни - някои от които имат обща граница с Русия - са сред най-големите поддръжници на Украйна.
Помощта от скандинавските, балтийските страни и Полша възлиза общо на около 24 милиарда евро, според инструмента за проследяване на поддръжката на Украйна на Института Кил.
"Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си сигурност", каза в отделно изявление шведският премиер Улф Кристерсон.
"Това е предпоставка да увеличим нашето сътрудничество и да продължим да подкрепяме Украйна, която се бори както за своята, така и за нашата сигурност, в дългосрочен план.