Президентът на САЩ Джо Байдън ще се срещне в средата на май с лидерите на страните от Югоизточна Азия АСЕАН, като вероятно ще се съсредоточи върху нарастващата сила на Китай. Срещата на върха, първоначално планирана за март, "ще демонстрира трайната ангажираност на Съединените щати към АСЕАН".
Това заяви прессекретарят на Белия дом Джен Псаки, като се позова на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия, съобщи АФП.
"Освен приоритет за администрацията на Байдън-Харис е да служи като силен и надежден партньор в Югоизточна Азия", се казва в изявлението.
Срещата на върха, първоначално насрочена за 28 и 29 март, преди да бъде отложена без нова дата, сега ще се проведе на 12 и 13 май.
Срещата беше отложена на фона на съобщенията, че лидерите на някои членове на АСЕАН са имали конфликти и тъй като кризата в Украйна продължава да се задълбочава.
Съединените щати отдавна твърдят, че укрепването на връзките им с Азия е приоритет на външната политика.
На 29 март Байдън се срещна в Белия дом с ключов член на АСЕАН, премиерът на Сингапур Лий Хсиен Лунг и каза, че иска да гарантира, че регионът остава "свободен и отворен" - препратка към това, което САЩ виждат като опити Китай да доминира в международните търговски пътища.
Байдън участва във виртуална среща на върха с лидерите на АСЕАН през октомври. На тази среща на върха, отбеляза Псаки в изявлението си, той обяви инициативи за разширяване на ангажимента на САЩ с АСЕАН по отношение на COVID-19, изменението на климата, икономическия растеж и др.
Напрегнатата конкуренция с Китай се превърна в едно от най-големите външнополитически предизвикателства за Съединените щати, въпреки че други въпроси - хаотичното изтегляне от Афганистан и войната в Украйна - изискваха по-спешно внимание.
АСЕАН включва Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам. Няколко от тях са в напрегнати отноше с Пекин.
В изявлението на САЩ в събота не става ясно дали лидерите на Мианмар наистина ще присъстват. Администрацията обвини военните лидери на тази страна в извършване на "геноцид" срещу малцинството рохингя.
АСЕАН се стреми - напразно досега - да намери дипломатическо решение, след като военните поеха властта там с преврат през 2021 г.