Беларуски правозащитници обвиниха в понеделник правителството, че упражнява натиск върху политическите затворници, които са били помилвани от президента Александър Лукашенко, като ги принуждава да сътрудничат на властите, съобщава АП.
На амнистираните е забранено да напускат страната и са принуждавани да участват в пропагандни видеоклипове.
Андрей Стрижак от правозащитната група BYSOL каза, че телефоните на някои от амнистираните са били заразени със софтуер, предназначен да шпионира опозицията. "Категорично осъждаме натиска на властите върху бившите политически затворници", каза той.
През последните три месеца Лукашенко помилва 115 активисти, които бяха осъдени за участие в протеста срещу неговото управление.
Помилваните са малка част от повече от 1300 политически затворници в Беларус, според правозащитния център "Вясна". Сред тях са основателят на групата и носител на Нобелова награда за мир Алес Бяляцки и полският журналист Анджей Почобут, чието освобождаване Полша иска. Най-малко шестима политически затворници са починали зад решетките.
През 2020 г. Беларус беше разтърсен от най-големите си досега протести след изборите, на които Лукашенко спечели шести мандат. Изборите не бяха признати от опозицията и Запада. Според "Вясна" 65 000 души са били арестувани от началото на протестите и стотици хиляди са избягали от Беларус.
Припомняме, че беларуският опозиционен лидер в изгнание Светлана Тихановская подкрепи в понеделник искането на Литва до Международния наказателен съд за разследване на Беларус за насилствени депортации и други предполагаеми престъпления срещу собствения ѝ народ.
"Престъпленията, извършени от този режим, от принудителни депортации до незаконни арести и изтезания, не могат да останат ненаказани. Смелостта на Литва ни дава надежда, че светът най-накрая ще потърси отговорност от режима за неговите зверства", каза Тихановская в изявление.
Тя каза, че около 300 000 беларуски граждани са били принудени да напуснат страната, като всеки тридесети жител на Беларус сега живее в изгнание.