Белгия, където се държат повечето замразени активи на руската централна банка, заяви в сряда, че очаква да събере 2,3 милиарда евро под формата на данъци върху активите и да ги използва, за да помогне за възстановяването на Украйна, каза говорител на белгийския премиер Александър де Кроо в сряда, цитиран от Ройтерс.

Европейският съюз заедно със страните от Групата на седемте (Г-7) обсъждат дали биха могли да използват лихвата, натрупана върху над 300 милиарда евро блокирани руски публични средства, за да финансират Украйна.

Над 200 милиарда от тази сума се съхраняват в Европа, като около 125 милиарда се управляват от белгийската клирингова къща Euroclear, която отказва коментар.

Европейската комисия каза през юли, че ще представи предложение за това дали има правно обоснован начин за използване на средствата, след като Г-7 се съгласи по принцип.

"Имахме нужда от одобрение от ЕС, за да използваме лихвите. Ние просто прилагаме белгийския данъчен кодекс, което е наша компетентност", каза говорител на белгийския премиер.

Белгия очаква да събере 625 милиона евро от данъчните приходи за 2023 г. върху замразените руски активи и около 1,7 милиарда евро през 2024 г.

"Миналата година за нас беше много ясно, че данъчното облагане на приходите от тези активи трябва да бъде 100% за украинското население", каза премиерът Александър Де Кроо пред репортери по-рано в сряда.

"Този фонд ще бъде използван за закупуване на военна техника. Ще направим това след консултация; също така ще бъде използван за хуманитарна подкрепа."

Русия си иска незабавно конфискуваните активи от ЕС

Русия си иска незабавно конфискуваните активи от ЕС

Москва обвини Брюксел в крещящ икономически грабеж