Белгийските разследващи органи са използвали подслушвателни устройства в корпоративна ложа на стадиона на футболния клуб Андерлехт, която е била наета от китайския технологичен гигант Huawei, за да се сближи с членове на Европейския парламент. Това разкриват трима източници, близки до разследването, потвърждавайки, че акцията е част от мащабно разследване за корупция и нерегламентирано лобиране, започнало още през март, пише "Политико".

Освен записите от ложата, са били следени и разговори на водещ лобист на Huawei, включително в автомобила му, като събраните данни са допринесли за решението на белгийската прокуратура да поиска снемане на имунитета на група евродепутати, за да бъдат официално разпитани.

Китайската компания Huawei е наела ложа на стадиона "Констант Ванден Сток" в Югозападен Брюксел за сезона 2024/25 срещу около 50 000 евро, като по това време отборът е играл срещу европейски клубове като Фенербахче, Порто, Реал Сосиедад и българския Лудогорец.

Според разследващите, целта на компанията е била да използва футболната среда за първи контакт с новоизбрани евродепутати, като първоначално са били канени техни асистенти, след което и самите депутати, представители на различни политически групи, както и бивши евродепутати и служители на ЕС.

През март белгийската полиция извърши обиски на над 20 адреса в Белгия и Португалия във връзка с твърдения за незаконни плащания от страна на Huawei, целящи събиране на подписка от евродепутати в подкрепа на интересите на компанията. Петима души бяха обвинени, сред които тримата служители на Huawei и един директор от организацията Forum Europe, която се занимава с конференции.

Прокуратурата поиска снемане на имунитета на четирима евродепутати - социалиста от Малта Даниел Атард, либерала от България Никола Минчев и двама представители на италианската десница - Фулвио Мартучиело и Салваторе Де Мео. Искането спрямо пета евродепутатка - Джузи Принчи - е било оттеглено.

Атард и Минчев потвърдиха, че са присъствали на мачове на Андерлехт, но и двамата твърдят, че не са знаели, че са поканени от Huawei. Атард казва, че билетът му е бил предложен от асистент, който получил покана от приятел, а Минчев - че е бил поканен от съсед, за да гледа мача между Андерлехт и българския Лудогорец през октомври 2024 г., без да е знаел, че става дума за корпоративна ложа.

Европейският парламент позволява на своите членове да приемат подаръци, но ако стойността им надхвърля 150 евро, те трябва да бъдат официално декларирани. Според Transparency International EU, това е пореден пример за неефективната етична рамка на институцията, която не спира прикрития лобизъм.

"Няма легитимна причина евродепутат да получава подаръци от лобисти", коментира директорът на организацията Ник Айоса.

Huawei и белгийската прокуратура не са отговорили на запитвания за коментар. Футболен клуб Андерлехт е заявил, че няма намерение да подновява договора с Huawei след края на сезона, като подчертава, че не е бил официално ангажиран с разследването.

Разкритията идват на фона на нарастваща загриженост относно влиянието на Китай върху европейските институции и уязвимостта на евродепутатите към натиск и лобиране, дори след скандал от мащаба на "Катаргейт".

Никола Минчев приканва ЕП да свали имунитета му

Никола Минчев приканва ЕП да свали имунитета му

Евродепутатът поясни, че срещу него няма повдигнато обвинение