Белият дом в сряда ще изложи подробно плановете си да забрани някои американски инвестиции в чувствителни технологии в Китай и ще изиска правителството да бъде уведомявано за други инвестиции, каза високопоставен правителствен източник пред Ройтерс.

Плановете имат за цел да попречат на американския капитал и опит да помогнат за разработването на технологии, които биха могли да подкрепят военната модернизация на Китай и да застрашат националната сигурност на САЩ.

Ройтерс съобщи в петък, че се очаква президентът Джо Байдън скоро да издаде дългоочакван указ за проверка на изходящите инвестиции в чувствителни технологии към Китай тази седмица.

Високопоставеният правителствен източник каза, че указът се очаква в сряда. Белият дом отказа коментар във вторник.

Представители на администрацията на Байдън подчертават от месеци, че всички ограничения върху инвестициите на САЩ в Китай ще бъдат тясно насочени.

"Това са специфични мерки", каза през април съветникът по националната сигурност Джейк Съливан. "Те не са, както казва Пекин, "технологична блокада".

Министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо каза през март, че администрацията не иска "ограничението да бъде прекалено широко... Всичко, което е прекалено широко, вреди на американските работници и икономика".

Очаква се администрацията да се насочи към активни инвестиции като американски частен капитал, рисков капитал и съвместни инвестиции в Китай в полупроводници, квантови изчисления и изкуствен интелект.

Повечето инвестиции, включени в заповедта, ще изискват правителството да бъде уведомено за тях, казаха източници. Някои транзакции ще бъдат забранени.

New York Times съобщи във вторник, че администрацията на Байдън планира да изиска от фирмите, които правят инвестиции в по-широк кръг от китайски индустрии, да докладват тази дейност, което ще даде на правителството на САЩ голяма видимост във финансовите транзакции между Съединените щати и Китай.

По-рано източници казаха на Ройтерс, че инвестициите в полупроводници, които ще бъдат ограничени, се очаква да проследят правилата за контрол на износа за Китай, издадени от Министерството на търговията на САЩ през октомври.

Очаква се указът на Байдън да не влезе в сила незабавно и да предостави период за коментари, за да се вземе предвид позицията на индустрията, преди да бъде финализиран.

Китай не е толкова силен, колкото Западът си мисли

Китай не е толкова силен, колкото Западът си мисли

Си Дзинпин иска да представи Китай като мощен търговски партньор или опасен противник на всяка страна, която иска да е успешна през 21 век