Президентът на САЩ Джо Байдън беше посрещнат топло от индийския премиер Нарендра Моди в петък преди срещата на върха на Г-20 в Ню Делхи, но на журналистите не е бил даден достъп до ключовата среща, съобщава АФП.
Подчертава се, че достъпът на медиите до такива двустранни срещи в кулоарите на големи срещи на върха като на върха като Г-20 винаги е строго контролиран, но рядко е напълно блокиран.
Припомня се, че след продължителни преговори индийските служители се съгласиха Моди да отговори на един въпрос от американски репортери на брифинг, когато направи държавно посещение във Вашингтон през юни - тъй като индийският лидер рядко отговаря на въпроси от чуждестранни медии.
Групата журналисти в Белия дом, придружаващи Байдън, обикновено присъстват на началото на срещи лице в лице.
"Президентът вярва, че свободата на словото е стълбът на нашата демокрация", каза говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер пред журналисти на борда на самолета за Индия, като каза, че правят всичко възможно, за да осигурят достъп до медиите.
"Ние в правителството на САЩ работим усилено, за да осигурим и получим достъп на американските журналисти до всичко, което прави президентът, заяви съветникът по националната сигурност Джейк Съливан на борда на Air Force One. Това, което можем да ви обещаем, е това, което е под наш контрол - което гарантира, че сме прозрачни и изчерпателни относно това, което са обсъдили двамата лидери."
Припомняме, че страните от Г-20 вече са почти финализирали декларация за срещата на върха на своите лидери през уикенда, съобщи в петък домакинът Индия, което предполага, че преговарящите са постигнали напредък в преодоляването на различията в групата относно войната в Украйна.
Амитаб Кант каза, че заключителната декларация на срещата на върха, Декларацията на лидерите, ще бъде "глас" на глобалния юг и развиващите се страни.
"Декларацията на лидерите от Ню Делхи е почти готова, не бих искал да се спирам върху нея", каза Кант на пресконференция. "Тази декларация ще бъде препоръчана на лидерите.
Преговарящите от Групата на 20-те големи икономики се мъчат дни наред да се споразумеят за езика в документа поради различията относно войната в Украйна, надявайки се да накарат Москва и Пекин да изготвят комюнике, което също така ще адресира належащи глобални проблеми като дълг и изменението на климата.
Очаква се срещата на върха през уикенда в Ню Делхи да бъде доминирана от Запада и неговите съюзници. Китайският президент Си Цзинпин пропуска срещата и изпраща вместо него премиера Ли Цян, а руският Владимир Путин също ще отсъства.
На срещата ще присъстват и президентът на САЩ Джо Байдън, германският канцлер Олаф Шолц, френският президент Еманюел Макрон, британският премиер Риши Сунак, Мохамед Бин Салман на Саудитска Арабия и Фумио Кишида на Япония.
Китай заяви в петък, че е готов да работи с всички страни и да настоява за положителен резултат на срещата.
Говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг направи забележката след медиен репортаж, в който се казва, че Сунак обвинява Китай за забавяне на споразумение по различни въпроси, включително Украйна.
Сунак ще призове индийския премиер Нарендра Моди да притисне Русия за нейната инвазия и да използва влиянието си, за да помогне за прекратяване на войната, съобщи Financial Times в четвъртък.
Втвърдената позиция по отношение на войната попречи на постигането на съгласие дори по едно комюнике на министерските срещи по време на индийското председателство на Г-20 досега тази година.
Правителството на Моди предвижда председателството на Индия в групата и срещата на върха като демонстрация на бързо развиващата се икономика на страната и нарастващата й позиция в геополитическия ред.
Повече от сто тибетски бежанци организираха протест далеч от центъра на града в петък, настоявайки "окупацията" на тяхната страна от Китай да бъде обсъдена по време на срещата.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, която е в Ню Делхи преди пристигането на Байдън в петък, каза по-рано, че Вашингтон е готов да работи с Индия, за да помогне за изготвянето на комюнике в края на срещата на върха, но това би било предизвикателство.
"Знам, че преговарящите го обсъждат и работят усилено, за да го направят, и ние сме готови със сигурност да работим с Индия, за да се опитаме да съставим комюнике, което успешно да отговори на тази загриженост", каза Йелън пред репортери на брифинг.
Най-важното нещо, което може да се направи в подкрепа на глобалния икономически растеж, е Русия да прекрати своята брутална война в Украйна, каза тя.
МВФ прогнозира по-нисък растеж за повечето държави от Г-20 тази година, отколкото през 2022 г.
Трудно е да се предвиди дали лидерите ще постигнат консенсус по декларация, но ЕС ще подкрепи усилията на Индия за финално комюнике, каза Мишел по-рано пред репортери в Ню Делхи.
Мишел каза, че Москва нарушава устава на ООН и трябва да спре да атакува украински градове.
Западните страни искат категорично осъждане на инвазията като условие за съгласие с декларация от Делхи. Индия предложи Г-20, макар да осъжда страданията, причинени от инвазията на Русия, също така да отразява мнението на Москва и Пекин, че форумът не е мястото за геополитика.
Освен това има известни разногласия относно сътрудничеството по изменението на климата, добавиха източници от индийското правителство.
Групата е разделена относно ангажиментите за постепенно намаляване на използването на изкопаеми горива, увеличаване на целите за възобновяема енергия и намаляване на емисиите на парникови газове.
alabala654
на 08.09.2023 в 23:46:46 #1"Президентът на САЩ Джо Байдън беше посрещнат топло от индийския премиер Нарендра Моди" - доста кофти новина за поклонниците на режима на Путин
Те очакват запада да бъде заклеймен а то - "Очаква се срещата на върха през уикенда в Ню Делхи да бъде доминирана от Запада и неговите съюзници. Китайският президент Си Цзинпин пропуска срещата и изпраща вместо него премиера Ли Цян, а руският Владимир Путин също ще отсъства."