Страните от Г-20 са почти финализирали декларация за срещата на върха на своите лидери през уикенда, съобщи в петък домакинът Индия, което предполага, че преговарящите са постигнали напредък в преодоляването на различията в групата относно войната в Украйна.
Амитаб Кант каза, че заключителната декларация на срещата на върха, Декларацията на лидерите, ще бъде "глас" на глобалния юг и развиващите се страни.
"Декларацията на лидерите от Ню Делхи е почти готова, не бих искал да се спирам върху нея", каза Кант на пресконференция. "Тази декларация ще бъде препоръчана на лидерите.
Преговарящите от Групата на 20-те големи икономики се мъчат дни наред да се споразумеят за езика в документа поради различията относно войната в украйна, надявайки се да накарат Москва и Пекин да изготвят комюнике, което също така ще адресира належащи глобални проблеми като дълг и изменението на климата.
Очаква се срещата на върха през уикенда в Ню Делхи да бъде доминирана от Запада и неговите съюзници. Китайският президент Си Цзинпин пропуска срещата и изпраща вместо него премиера Ли Цян, а руският Владимир Путин също ще отсъства.
На срещата ще присъстват и президентът на САЩ Джо Байдън, германският канцлер Олаф Шолц, френският президент Еманюел Макрон, британският премиер Риши Сунак, Мохамед Бин Салман на Саудитска Арабия и Фумио Кишида на Япония.
Китай заяви в петък, че е готов да работи с всички страни и да настоява за положителен резултат на срещата.
Говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг направи забележката след медиен репортаж, в който се казва, че Сунак обвинява Китай за забавяне на споразумение по различни въпроси, включително Украйна.
Сунак ще призове индийския премиер Нарендра Моди да притисне Русия за нейната инвазия и да използва влиянието си, за да помогне за прекратяване на войната, съобщи Financial Times в четвъртък.
Втвърдената позиция по отношение на войната попречи на постигането на съгласие дори по едно комюнике на министерските срещи по време на индийското председателство на Г-20 досега тази година.
Правителството на Моди предвижда председателството на Индия в групата и срещата на върха като демонстрация на бързо развиващата се икономика на страната и нарастващата й позиция в геополитическия ред.
Повече от сто тибетски бежанци организираха протест далеч от центъра на града в петък, настоявайки "окупацията" на тяхната страна от Китай да бъде обсъдена по време на срещата.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, която е в Ню Делхи преди пристигането на Байдън в петък, каза по-рано, че Вашингтон е готов да работи с Индия, за да помогне за изготвянето на комюнике в края на срещата на върха, но това би било предизвикателство.
"Знам, че преговарящите го обсъждат и работят усилено, за да го направят, и ние сме готови със сигурност да работим с Индия, за да се опитаме да съставим комюнике, което успешно да отговори на тази загриженост", каза Йелън пред репортери на брифинг.
Най-важното нещо, което може да се направи в подкрепа на глобалния икономически растеж, е Русия да прекрати своята брутална война в Украйна, каза тя.
МВФ прогнозира по-нисък растеж за повечето държави от Г-20 тази година, отколкото през 2022 г.
Трудно е да се предвиди дали лидерите ще постигнат консенсус по декларация, но ЕС ще подкрепи усилията на Индия за финално комюнике, каза Мишел по-рано пред репортери в Ню Делхи.
Мишел каза, че Москва нарушава устава на ООН и трябва да спре да атакува украински градове.
Западните страни искат категорично осъждане на инвазията като условие за съгласие с декларация от Делхи. Индия предложи Г-20, макар да осъжда страданията, причинени от инвазията на Русия, също така да отразява мнението на Москва и Пекин, че форумът не е мястото за геополитика.
Освен това има известни разногласия относно сътрудничеството по изменението на климата, добавиха източници от индийското правителство.
Групата е разделена относно ангажиментите за постепенно намаляване на използването на изкопаеми горива, увеличаване на целите за възобновяема енергия и намаляване на емисиите на парникови газове.