Бивш служител, работещ за една от китайските държавни агенции, получи рядка смъртна присъда за издаване на "държавна тайна", съобщи в сряда Министерството на държавната сигурност, цитирано от "Ройтерс".

Случаят подчертава интензивните репресии на Китай срещу шпионските дейности и ескалиращото напрежение между Китай и други страни по въпроси на националната сигурност.

Мъж с фамилно име Джан е предоставил "голям брой свръхсекретни и поверителни държавни тайни на чуждестранни шпионски разузнавателни агенции, застрашавайки сериозно националната сигурност на Китай", заяви министерството в приложението за съобщения WeChat.

Не се разкрива пълното му име или предишната му длъжност. "Ройтерс" не успя да се свърже с Джан за коментар.

Джан някога е бил "основен поверителен персонал на държавна агенция" и е имал достъп до голям брой държавни тайни по време на работа, каза министерството.

След като напусна работата си, Джан се превърна във "важна мишена за чуждестранни шпионски разузнавателни агенции".

"Джан, който беше слаб по характер и не можеше да устои на изкушението на парите, се превърна в "марионетка", контролирана и използвана от другата страна", казаха от министерството.

Джан пътува извън Китай, за да се срещне с чужд шпионин на име Ли, който го убедил да подпише споразумение за сътрудничество, след което предал работната си USB флаш памет и лични вещи, каза министерството. 

След като получава обучение от чуждестранната шпионска агенция, Джан се превръща в "черна ръка за кражба на тайни, контролирана и използвана от чуждестранната разузнавателна агенция".

Китайските законодатели приеха широкообхватна актуализация на антишпионското законодателство на Пекин през април, забранявайки предаването на всякаква информация, свързана с националната сигурност, и разширявайки определението за шпионаж.

В отделен случай по-рано тази година съдът в Пекин издаде условна смъртна присъда на австралийския писател Янг Хънджун по обвинения в шпионаж през февруари, решение, което австралийското правителство определи като "мъчително".

Условна смъртна присъда в Китай дава на обвиняемия две години отсрочка от екзекутиране, след което тя автоматично се превръща в доживотен затвор или по-рядко лишаване от свобода за определен срок. Лицето остава в затвора през цялото време.

В случая на Джан не се споменава условна смъртна присъда.

Служител на руски танков завод осъден на 16 години затвор за държавна измяна

Служител на руски танков завод осъден на 16 години затвор за държавна измяна

Той и съпругата му продали технически чертежи на украински служители за 100 000 рубли