Бившият кмет на Манчестър Анди Бърнам погледна към премиерския пост, след като по-рано днес Киър Стармър си подаде оставката като премиер и лидер на Лейбъристката партия, предаде БиБиСи.

"Киър направи много за страната и искам да му благодаря за лидерството и всеотдайността му през такъв труден период", написа Бърнам в социалните мрежи.

Той подчерта, че решението на Стармър "бележи началото на преход и е важно този процес да се проведе по организиран и отговорен начин. Ще се включа като част от този процес".

Припомняме, че Бърнам беше кмет на Манчестър от 2017 година до 19 юни 2026 година, когато влезе в парламента. На 16 май Бърнам обяви кандидатурата си да се завърне в парламента, като тогава за целта един депутат се отказа от мястото си. Това беше разгледано като стъпка към евентуално оспорване на лидерството на Киър Стармър, понеже Бърнам е популярна фигура сред лейбъристите. 

Съперник на Стармър се кандидатира за депутат

Съперник на Стармър се кандидатира за депутат

Управляващата британска Лейбъристка партия заяви в петък, че ще му позволи

Лидерът на Reform UK Найджъл Фарадж пък призовава за общи избори във "възможния момент най-скоро".

В публикация в профила си в социалната мрежа X Фарадж определи Киър Стармър като "най-некомпетентния министър-председател", който Обединеното кралство е имало. Според него "политическата класа" не може да продължи да предава избирателите.

Найджъл Фарадж подчерта още, че Анди Бърнам ще продължи политиката на Стармър, ако стане новият лидер на лейбъристите.

"Кралят на Севера": Кой е Анди Бърнам - потенциален следващ премиер на Великобритания

"Кралят на Севера": Кой е Анди Бърнам - потенциален следващ премиер на Великобритания

Мнозина в Лейбъристката партия жадуват за промяна след поредица от погрешни стъпки, кулминирали в катастрофално представяне на местните избори в началото на май