Стив Майер, бивш шеф на ЦРУ за Балканите, обяснява в статия за сръбския "Неделнки" и "Косово онлайн", цитирани от b92, че САЩ по същество не се интересуват от Балканите и хората там.
Той обяснява, че администрацията на Тръмп се заплита на Балканите по две причини, едната от тях е Русия, а сега на територията има и "шпионска война". Майер коментира, че балканските политици трябва да се опитат да се борят за това, което искат.
Той допълва, че администрацията на Тръмп е решила, че е време отново да се занимае с Балканите, когато през август миналата година Матю Палмър, заместник-помощник на държавния секретар става специален пратеник за Западните Балкани. Също така администрацията използва настоящия посланик на САЩ в Германия Ричард Гренел като специален пратеник за диалог между Сърбия и Косово. Палмър има опит с Балканите, Гренел няма такъв, според Майер.
"Но независимо дали имат опит на Балканите или не, двамата са свързани със скритата политика на Държавния департамент, която не се е променила в продължение на 25 години", подчертава бившият шеф на ЦРУ, като обяснява, че политиката може да бъде описана накратко с - американските лидери години наред вярват, че Бог лично ангажира Америка да "спаси" света, като разпространява демокрация по целия свят, особено сред хората, които по вярата на тези лидери са неспособни да се грижат за себе си.
"С това отношение САЩ се включиха във войните за балканското наследство през 1993 г. Когато тези войни приключиха през 1995 г., с подписването на Дейтънското споразумение, САЩ помислиха, че са донесли мир, просперитет и демокрация в Босна и останалата част от Балканите. САЩ станаха по-малко заинтересовани от Балканите след Дейтън и така беше до 1999 г., когато администрацията реши за необходимо да "спаси" Косово и да признае Косово за независима държава. В следващите двадесет години Вашингтон отново обърна много малко внимание на този регион, като прие, че има успех в "благородната" дейаност за изграждане на демокрация. Но стана ясно, че усилията на САЩ на Балканите далеч не са успешни и Вашингтон сега смята, че предстои още много работа", пише Майер.
Той подчертава, че "през последните няколко години има различни призиви Америка да се включи отново в балканските дела. Тези призиви бяха предизвикани от погрешното предположение, че Вашингтон има отговори на сложните въпроси в региона. Но Вашингтон ги няма и не се интересува особено от Балканите сами по себе си, нито от хората, които живеят на Балканите".
Относно Сърбия, Майер пише, че непрекъснато чува, как Белград пита "какво иска Вашингтон, какво иска Брюксел, а вместо това сръбските лидери трябва да си зададат въпроса: "Какво искаме?"
"Това отношение може да бъде психологически отговор на вековното господство на чуждестранните сили в този регион", отбелязва той и допълва, че Белград трябва да се обърне директно към Прищина и да водят конкретни разговори едни с други.
Великите сили не трябва да участват, "защото те се интересуват преди всичко от собствените си интереси и защото всяка тяхна намеса в миналото е голям провал. Няма причина да мислим, че сега те ще бъдат по-успешни в Сърбия и Косово към решаване на проблемите, които имат".
"Международната граница трябва да бъде начертана на река Ибър. Всичко на север принадлежи на Сърбия, а всичко на юг принадлежи на независимо Косово. Повечето сърби в Косово живеят на юг от Ибър, така че онези сърби, които не искат да останат под контрола на Косово може да се преместят на север от Ибър, което ще бъде организирано и заплатено от ООН, ОССЕ, ЕС или някаква комбинация от тези три фактора, а всички косовари от север, които не искат да живеят под сръбски контрол, биха могли да се придвижат на юг по същия начин като сърбите".
Майер пише, че ООН, ОССЕ, ЕС или всички те по споразумение биха създали механизъм за периодична проверка на ситуацията в останалите сръбски общности на юг и косовските общности на север, за да се гарантира, че те са не са дискриминирани по никакъв начин.
pointzero
на 20.12.2019 в 20:06:24 #4трябва да си много психо болен все руснаци да ти се привиждат в огледалото за задно виждане. Какво общо има тук Русия в контекста на тази статия? Ма дас си тъпо парче и платен трол си е диагноза, нали френде?
hmmm
на 20.12.2019 в 19:50:41 #3Кое е мит тъпунгер поръчков, lebensraum ли е мит?По същият начин ви плащат да отричате баташкото клане. Ако беше в Германия до сега да си в пандиза за отричане холокоста.
friend
на 20.12.2019 в 19:22:51 #2Вашингтон ги няма и не се интересува особено от Балканите сами по себе си, нито от хората, които живеят на Балканите" ---------------------------- Това отдавна се джвака от русофилите. Още навремето имаше една приказка за хитлер, че искал да завземе земята ни, а да унищожи хората, та да си живее нашироко. Естествено сега се експлоатира същият този мит. На кого му е земя, в която няма да има хора, които да я обработват? Да не би Хитлер да е искал сам да копае на полето? Ето сега руснаците руснаците имат огромна територия, която дори не могат да защитят, а камо ли да обработват. Именно затова дадоха огромни територии под аренда на китайците за 50 години.... т.е. завинаги.
chafeto
на 20.12.2019 в 14:42:42 #1Ето едно реално виждане за нещата. Много ясно, че САЩ не търсят дългосрочно решение за проблемите, а просто си преследват стратегическия (предимно) интерес. Те "утре" могат да си тръгнат, но кашата, забъркана от тях ще остане за местните. Колкото до Косово, напълно съгласен съм, че разделянето му е най-рационалното решение. Това трябва да стане за да започене Косово в един момент поне до известна степен да започне да функционира като държава. Абсолютно същото нещо важи и за Босна. Колкото до Сърбия, американските действия в Косово (не толкова в Босна) я отблъснаха от запада.