Суданската армия и паравоенните сили възобновиха сраженията в покрайнините на столицата Хартум в сряда, подкопавайки примирието в продължаващия вече 11 дена конфликт. Боевете предизвикаха опасения, че може да съживят влиянието на верните на сваления бивш судански президент Омар Башир, предава Ройтерс.

Подхранвайки тези опасения, армията потвърди прехвърлянето на Башир от затвора "Кобер" в Хартум във военна болница, заедно с най-малко петима от бившите му служители, преди военните действия да започнат на 15 април.

През уикенда хиляди затворници бяха освободени от затвора, включително бивш министър в правителството на Башир, който също като него е издирван по обвинения във военни престъпления от Международния наказателен съд в Хага. Поне още един от групата, прехвърлена в болница, се издирва от МНС.

Тридесетгодишното управление на Башир приключи преди четири години. От тогава той се намира в затвора, като няколко пъти е настаняван в болница. Башир е обвинен във връзка с преврата от 1989 г., който го издигна на власт.

"Тази война, която е разпалена от сваления режим, ще доведе страната до колапс", казаха Суданските сили за свобода и промяна (FCC), политическа групировка, ръководеща международно подкрепен план за преминаване към гражданско управление.

Планът беше провален от избухването на боевете между армията и паравоенните сили за бърза поддръжка (RSF).

Двете страни и FCC пропуснаха крайния априлски срок за стартиране на прехода към демокрация, до голяма степен поради спорове относно сливането на силите за сигурност.

Граждански групи обвиниха групировки, лоялни на Башир, че се стремят да използват конфликта, за да намерят път обратно към властта. RSF, чийто лидер генерал Мохамед Хамдан Дагало се изкачи на власт при Башир, но по-късно го свали, се противопостави категорично на ислямистите, които подкрепиха бившия автократ от армията.

Ройтерс не можа веднага да установи обстоятелствата на освобождаването и трансфера на бивши служители и осъдени престъпници, като различни фракции се обвиняват взаимно за отварянето на вратите на затвора.

Боевете превърнаха жилищните райони в бойни полета. Въздушни удари и артилерия отнеха живота на най-малко 459 души, раниха повече от 4000, разрушиха болници и ограничиха разпределението на храни в страна, в която една трета от нейните 46 милиона души разчитат на хуманитарна помощ.

Чуждите сили евакуираха хиляди дипломати и частни лица през последните дни, включително 1674 от 54 страни, подпомогнати от Саудитска Арабия.

Суданците, както и гражданите на съседните държави също масово напускат страната. Повече от 10 000 души са преминали в Египет от Судан през последните пет дни, съобщиха властите в Кайро, а приблизително 20 000 са влезли в Чад. Други са избягали в Южен Судан и Етиопия, въпреки трудните условия там.

СЗО предупреждава за биологична заплаха в Судан

СЗО предупреждава за биологична заплаха в Судан

Окупирана е лаборатория, в която се съхраняват патогени на морбили и холера

Башир беше свален от власт след народно въстание през 2019 г. Две години по-късно армията, водена от генерал Абдел Фатах ал Бурхан, с подкрепата на RSF, пое властта чрез преврат.

Армията и RSF се споразумяха за тридневно примирие, което трябваше да приключи късно в четвъртък, след дипломатически натиск от страна на Съединените щати и Саудитска Арабия. Армията обвини съперниците си, че използват затишието, за да попълнят запасите от хора и оръжия.

Специалният пратеник на ООН за Судан Фолкер Пертес каза пред Съвета за сигурност на ООН във вторник, че прекратяването на огъня "засега изглежда се поддържа в някои части". Същевременно той предупреди, че нито една от страните не е показала готовност за "сериозни преговори, което предполага, че и двете смятат, че осигуряването на военна победа над другата страна е възможно".

Турция се предлага за посредник за прекратяване на войната в Судан

Турция се предлага за посредник за прекратяване на войната в Судан

Ердоган е предложил преки преговори между двамата военни лидери в Анкара