Eвропейската комисия има готовност да отпусне 1 милиард евро за подготовката на инфраструктурните проекти на Балканите. Това заяви премиерът Бойко Борисов при откриването на икономическия форум в гръцкия Делфи.

Форумът събра за трета поредна година политици, икономисти и експерти, които ще дискутират новите глобални икономически тенденции и политическите възможности за добро управление.

"Можем да говорим за едно хибридно финансиране, 1 милиард евро трябват, работещи системи. Трябва да можем да направим процеса необратим и от заден двор да станем едно спокойно място." - заяви Борисов.

Юнкер: Мястото на Западните Балкани е в ЕС

Юнкер: Мястото на Западните Балкани е в ЕС

Лидерът на ЕК ни похвали за начина, по който протича европредседателството

В речта си той акцентира върху значението на свързаността между страните от ЕС и Западните Балкани. Българският премиер подчерта, че ако се реализират проектите за коридорите №4, №8 и №10, Дунавската стратегия, както и свързването на пристанищата Солун-Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Русе, Балканите ще бъдат едно от най-конкурентноспособните места в света.

"Такава природа, такава красота, такава история, такова средище за бизнес, туризъм, иновации... А и когато паралелно изградим дигиталната свързаност ще дадем - убеден съм, огромно бъдеще за Балканите." - увери Борисов.

Той информира участниците във форума за проведените срещи в Лондон с Европейската банка за възстановяване и развитие, в София - със Световната банка, в Брюксел - с Европейската инвестиционна банка, където вече са се обсъждали възможностите за финансиране на проектите.

Българският министър-председател призова процесът по приобщаването на Западните Балкани да стане необратим и от източник на няколко войни, регионът да стане едно спокойно, европейско място за живеене.

"Длъжни сме да го направим сега, защото иначе ще отчитаме ръст на младежката безработица и липса на добре квалифицирана работна ръка", посочи той и допълни, че темата трябва да остане на дневен ред в Европа и след края на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Той напомни, че България и Гърция са под натиск от мигрантска вълна, като подчерта, че затова споразумението с Турция трябва да продължи.

Ресорният еврокомисар Димитрис Аврамопулос на свой ред призова към съвместни усилия.

"Нашият регион се намира в огнище на нестабилност. Ето защо трябва да работим заедно. Трябва да работим срещу популизма и ксенофобията." - апелира той.

Предвижда се на 26 март във Варна да се проведе среща между европейски представители и турския президент Реджеп Ердоган. Дали срещата действително ще се състои, ще бъде решено три дни преди това.