Студентката по архитектура Ариана Пирушич е един от около 23 000 млади хора, които планират да напуснат Босна в търсене на по-добро образование или възможности за работа, част от ежегодното изтичане на мозъци от тяхната проблемна родина. Това става ясно от репортаж на "Ройтерс".

Ново проучване на Фонда на ООН за населението (UNFPA) установи, че 47% от босненците - или 269 000 души - на възраст 18-29 години обмислят да заминат временно или завинаги в чужбина, недоволни от липсата на работа, лошите обществени услуги и ендемичната корупция.

ЕС обмисля санкции срещу сръбските отцепници в Босна и Херцеговина

ЕС обмисля санкции срещу сръбските отцепници в Босна и Херцеговина

ЕС си играе с времето и трябва да говори с един глас, да определи своите червени линии и да реагира, ако бъдат пресечени

23-годишната Пирушич, която сега завършва магистърска степен по архитектура в Университета в Сараево, ще прекара последния си семестър в Университета в Щутгарт в Германия по програмата за обмен на студенти "Еразъм" на Европейския съюз.

Но тя смята и да търси работа в чужбина.

"Тук няма перспектива за младите архитекти, всичко се свежда до минимална заплата", оплака се Пирушич.

Тя подчертава, че всички сфери на живота в малката балканска държава са предразположени към корупция и че младите хора трудно могат да си намерят работа без политически или семейни връзки.

Икономическият растеж, реформите и инвестициите в Босна бяха възпрепятствани от продължаващите етнически разделения след нейната война в периода 1992-95 г., наред с широко разпространените корупция, шуробаджанащина и организирана престъпност.

Нивото на безработица сред босненците на възраст 15-29 години е било 34% през 2019 г. според данни на Международната организация на труда.

Русия не вижда проблем в идеята за независима Република Сръбска в рамките на Босна

Русия не вижда проблем в идеята за независима Република Сръбска в рамките на Босна

Решенията на Хагския трибунал са под въпрос за Русия, не довел до помирение

Доклад на Фонда на ООН за населението по-рано тази година установи, че средно 50 000-55 000 души - предимно квалифицирани работници и професионалисти, мнозина с роднини в чужбина - напускат Босна всяка година. Той предупреди, че ако такова изселване продължи, населението на Босна може да спадне до под 1,6 млн. души до 2070 г. от около 3 млн. души сега.

"Вече знаем, че 23 000 от тези 50 000 души са млади хора на възраст между 18 и 29 години", посочи Джон Кенеди Мосоти, постоянен представител на UNFPA в Босна.

"Това трябва да тревожи всяка страна, това трябва да тревожи всеки сегмент от обществото, това трябва да тревожи политиците...(и) бизнесмените", настоя той.

Всъщност компаниите в Босна все повече се оплакват от липса на квалифицирани работници. Някои от тях, като Cromex, производител на метални части в северния град Приедор, предлагат професионално обучение и по-конкурентни заплати.

"Ние изпитваме затруднения да задържим работниците си тук", оплака се генералният мениджър на Cromex Енес Пехлич, като допълни: "Не можем да спрем хората да заминават в чужбина, дори след като завършат обучението, въпреки че не всички ще си тръгнат."

Стефан Котроман, 17-годишен, стажант в Cromex, който е благодарен, че може да научи заваръчния занаят, е пример за последното.

"Ако намерите пътя си тук и научите занаята си, няма нужда да напускате страната", изтъкна Котроман пред "Ройтерс".