Британският министър на сигурността Джес Филип, каза във вторник, че американският милиардер Илън Мъск не знае "абсолютно нищо" за скандалите със сексуално насилие над деца, които напоследък коментира и обвинява политици, че не са направили необходимото, за да спрат или накажат, съобщава "Ройтерс".

За ITV, Филипс каза, че коментарите на Мъск са "нелепи".

"Това, което ме дразни най-много, е, че е човек, който не знае абсолютно нищо по темата, за която говори", каза Филипс.

Sky News съобщи в понеделник, че мъж е бил обвинен след заплахи към Филипс между април 2024 г. и януари 2025 г.

В друго интервю за Sky News Филипс каза, че е посветила живота си на борбата с детската експлоатация и е било "болезнено" да гледа как това се превръща в "политически футбол".

Припомняме, че Мъск, съюзник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, в своя социален медиен сайт X обвини британския премиер Кийр Стармър, че не е преследвал банди от мъже, които са изнасилвали млади момичета, когато Стармър е бил директор на прокуратурата между 2008 г.и 2013 г.

Мъск също нападна Филипс, че трябва да е в затвора, защото защитава престъпни банди на насилници. Филипс е прекарала голяма част от кариерата си в работа с жертви на домашно насилие, сексуално насилие и трафик на хора.

Стармър гневно се защити от критики на Илон Мъск

Стармър гневно се защити от критики на Илон Мъск

Американският милиардер го упрекна, че като главен прокурор не е преследвал банди, сексуално малтретирали момичета

Киър Стармър защити работата си като главен прокурор на Великобритания, . Той не спомена по име американския милиардер Илон Мъск, но отговори на критиките му, че много преди да стане министър-председател, той не е успял да преследва банди, които сексуално малтретират момичета.

"Когато бях главен прокурор в продължение на пет години, се заех с това директно и затова отворих отново случаи, които бяха приключени. Заведох първото голямо обвинение срещу азиатска банда за жени. Промених целия подход на прокуратурата", изтъкна той на пресконференция, видимо ядосан.

Тези, които разпространяват лъжи и дезинформация възможно най-широко, не се интересуват от жертвите, а от себе си, категоричен бе Стармър.

Стармър отказа да отговори на някои от другите съобщения на Мъск в X - включително анкета, в която се пита дали Съединените щати трябва да освободят Великобритания от нейното "тиранично правителство" - но категорично защити рекорда си като главен прокурор, заявявайки, че е преодолял съпротивата да се справи с обвиненията, като отвори отново случаи.

Испания скастри Х на Мъск да не се меси в европейската политика

Испания скастри Х на Мъск да не се меси в европейската политика

"Социалните мрежи трябва да действат с абсолютен неутралитет"

Разследване от 2014 г. установи, че най-малко 1400 деца са били подложени на сексуална експлоатация в Ротърхам, Северна Англия, между 1997 и 2013 г.

Като уточни, че прави по-общ преглед, вместо да се обръща директно към коментарите на Мъск, той защити своя министър по сигурността Джес Филипс, когото американският милиардер описа като "апологет на изнасилването като геноцид" в друго свое съобщение.

"Тези, които атакуват Джес Филипс, която съм горд да нарека колега и приятел, не защитават жертвите", изтъкна той.

Стармър не е единственият, попаднал във фокуса на Мъск. Той заяви, че активистът за Брекзит Найджъл Фараж трябва да напусне поста си на лидер на дясната британска Реформаторска партия.

Той също така подкрепи партията "Алтернатива за Германия" - антиимиграционна и антиислямска партия, обозначена като дясна екстремистка от германските служби за сигурност, преди изборите в страната.

Испания скастри Х на Мъск да не се меси в европейската политика. Социалните медийни платформи трябва да бъдат неутрални и да не се намесват в политическите дела на други страни. Това заяви говорителката на испанското правителство Пилар Алегрия.

Говорител на Европейската комисия вчера съобщи, че Мъск е свободен да изразява възгледите си относно европейската политика, но социалната мрежа X трябва да се придържа към правилата в Закона за цифровите услуги на ЕС, съгласно който големите онлайн платформи трябва да анализират и смекчат потенциалните рискове за изборните процеси и гражданския дискурс.