Британското министерство на отбраната публикува своя ежедневен разузнавателен доклад. Този път той е посветен на използването на зенитно-ракетни комплекси от Русия, информира Руската служба на Би Би Си.

Русия почти сигурно е разположила стратегически системи за противовъздушна отбрана С-300 и С-400, предназначени да унищожават самолети и ракети на големи разстояния, близо до Украйна от самото начало на нахлуването.

Снимка 450678

Източник: архив ЕПА

Тези оръжия имат сравнително малки бойни глави, предназначени за унищожаване на самолети. Те могат да представляват значителна заплаха за обикновени и леки сгради, но е малко вероятно да проникнат през подсилени конструкции.

Според британското разузнаване има голяма вероятност тези оръжия да пропуснат набелязаните цели и да доведат до цивилни жертви, тъй като ракетите не са проектирани за тази роля и техните екипажи са зле подготвени за такива мисии.

Русия е увеличила използването на ракети за противовъздушна отбрана като помощ при наземни атаки поради остър недостиг на специализирани ракети.

Лукашенко: Русия не е използвала най-мощното си оръжие в Украйна

Лукашенко: Русия не е използвала най-мощното си оръжие в Украйна

Той твърди, че Русия е придобила две френски оръдия "Сезар"

На 21 юли губернаторът на Николаевска област Виталий Ким каза, че руските войски са използвали седем зенитно-ракетни системи за унищожаване на инфраструктура, енергийни съоръжения и складови съоръжения в региона.

Украинските сили в Донбас продължават да отблъскват опитите на Русия да щурмува Углегорската ТЕЦ. Руската артилерия все още е съсредоточена в районите около градовете Краматорск и Северск.

От Американския институт за изследване на войната (ISW) в прегледа си на последното денонощие

Зеленски поиска от армията по-интензивни бойни действия срещу Русия

Зеленски поиска от армията по-интензивни бойни действия срещу Русия

Ръководството на Украйна се стреми да обърне хода на военния конфликт до зимата

коментират, че руските сили са провели няколко ограничени и силно локализирани наземни атаки в Украйна на 21 юли. Настоящият руски оперативен темп не се различава значително от този по време на официално обявената оперативна пауза между 7 юли и 16 юли.