
Президентът показа подкрепа за американския съюзник в борбата срещу тероризма, но посещението му предизвика яростни протести, които продължиха успоредно със срещата.
Пред журналисти индонезийският държавен глава посочи, че е възможно да се появи нужда от подходящ план за изтегляне на американските сили от Ирак.
Това е вариант, на който Буш твърдо се противопоставя и не направи никаква забележка в отговор на препоръките, отбелязва Ройтерс.
Президентът посочи, че на този етап не е взел никакви решения относно увеличаване или намаляване числеността на войниците в Ирак и че изчаква препоръките от страна на армията.
Покрай блокирания център на града пък се събраха около 1000 демонстранти, които скандираха лозунги срещу Буш и успяха да пробият външния полицейски кордон.
Това не е първият път, когато хората се събират и изразяват мнението си за моята политика. Но това се случва, когато се налагат трудни решения, коментира по повод демонстрациите американският държавен глава.
По време на посещението на президента в Индонезия бяха взети изключителни мерки за сигурност.
Буш подчерта важната роля на страната в борбата срещу тероризма и приветства твърдата й позиция спрямо въоръжените ислямисти. По думите му Индонезия е пример как демокрацията и модернизацията могат да дадат алтернатива на екстремизма.
В същото време около 3000 души от партията на справедливостта в страната, която е с консервативни убеждения, преминаха по улиците на Богор с плакати: „Американски терорист".
Към протестите се включиха и студенти от университета в града.
Много индонезийци виждат в американската политика в Ирак и Афганистан атаки срещу мюсюлмански страни, отбелязва Ройтерс.
В рамките на кръгла маса лидери на гражданското общество са отправили препоръки към Буш за нуждата от преразглеждане на политиката в Близкия изток, която е изключително непопулярна сред мюсюлманите в страната.