Светът е въвлечен в сериозна идеологическа война, обяви в речта си пред Генералната асамблея на ООН американският президент Джордж Буш.

Той припомни, че преди пет години е призовал ООН да работи за по-надежден свят, в който да цари  свобода и справедливост.

Той подчерта, че през изминалите пет години са настъпили драматични промени за някои страни.

По-конкретно Буш посочи Ирак и Афганистан, Йемен, Египет, Саудитска Арабия, Йордания, където е имало парламентарни избори, някои от които се провеждали за първи път.

Буш бе категоричен, че демокрацията се отразява и на културата и на традициите в арабските страни.

В Близкия Изток екстремизмът продължава да дебне на всеки ъгъл и да убеждава, че спасението от мизерията е в насилието.

Но ние знаем какво е бъдещето на тези, които се самоубиват и взривяват, убивайки невинни. Трябва да дадем надежда на достойните хора, които живеят за децата си и за тяхното бъдеще, подчерта Буш.

Той добави, че в Близкия Изток се води „погрешна пропаганда", че Западът е ангажиран във война с Исляма. „Ние уважаваме исляма, нашата цел е да изградим общество, в което да можем да живеем заедно," продължи Буш емоционалната си реч.

После той се обърна към народите на Ирак, Афганистан, Ливан, Иран, Сирия, Судан - по-специално в провинция Дарфур, Светите Земи - Израел и Палестинската автономия.

„Независимо какво ви казва иранското правителство, то не работи само по мирна ядрена програма," подчерта американският президент в обръщението си към иранския народ. Той за пореден път обясни, че САЩ уважава и се възхищава от иранската история и от нейния принос към развитието на цивилизациите.
„Вие заслужавате икономика, с която обществото да реализира огромния си потенциал,"обясни Буш.

В обръщението си към ливанския народ президентът на САЩ подчерта, че международната общност е видяла страданието му и ще му помогне.

За пореден път Буш определи случващото се в Дарфур като геноцид и изрази категоричната си позиция, че войниците на Африканския съюз трябва да бъде заменени от сините на каски на ООН въпреки съпротивата на правителството в Хартум.

Преди Буш към присъстващите делегати за последен път в своята кариера като Генерален секретар се обърна Кофи Анан. Развълнуван, той говори за глобализацията като разделящо явление, което прави пропастта между бедни и богати държави много дълбока.

Той бе категоричен, че развиващите се страни имат нужда от сигурност, развитие, спазване на закона и човешките права. Анан обаче не скри, че важна роля в приобщаването на страните от Третия свят в процеса на глобализацията имат и правителствата на самите държави.