Дългогодишният лидер на Камбоджа Хун Сен заяви, че ще се оттегли след три седмици като министър-председател и ще предаде поста на най-големия си син, който си спечели за първи път място в парламента на изборите в неделя, предава Асошиейтед Прес.

Съобщението дойде, след като Камбоджанската народна партия (КНП) спечели убедителна победа на изборите през уикенда, които западните страни и правозащитни организации разкритикуваха като "нито свободни, нито честни", и на които основната опозиция в страната беше потисната.

Хун Сен е автократичен лидер на Камбоджа в продължение на 38 години, но каза преди изборите, че ще предаде позицията на най-големия си син, Хун Манет, някъде през следващия петгодишен мандат.

45-годишният Хун Манет в момента е началник на армията на страната.

В телевизионно обръщение Хун Сен, който е най-дълго управлявалият лидер в Азия, каза, че е информирал краля Нородом Сиамони за решението си и че кралят се е съгласил, което е чиста формалност.

Хун Сен каза, че синът му ще бъде обявен за министър-председател, след като Националната избирателна комисия съобщи окончателните резултати от изборите в неделя, на които КНП спечели 120 от 125 места. Той също така каза, че ново поколение ще поеме много от висшите министерски позиции в новото правителство, което според него ще бъде съставено на 22 август.

Въпреки че се оттегля от премиерския пост, се очаква Хун Сен да остане тясно ангажиран в управлението на Камбоджа и също така да стане председател на Сената на страната.

След предизвикателство от страна на опозиционната Партия на националното спасение на Камбоджа през 2013 г., което КНП едва преодоля на изборите, Хун Сен отговори, като преследва лидерите на опозицията и в крайна сметка съдът разпуснаха партията.

Преди изборите в неделя основната опозиционна партия - "Партията на свещите", не беше допусната до участие по технически причини от Националната избирателна комисия.

След изборите Европейският съюз разкритикува гласуването като "проведено в ограничено политическо и гражданско пространство, където опозицията, гражданското общество и медиите не са в състояние да функционират ефективно и безпрепятствено".

Съединените щати отидоха още по-далеч, заявявайки, че са предприели стъпки за налагане на визови ограничения "на лица, които подкопаха демокрацията и спряха програмите за чуждестранна помощ", след като определиха, че изборите не са "нито свободни, нито честни".

Хун Сен е бивш командир на средно ниво в радикалните комунистически Червени кхмери, отговорни за геноцида през 70-те години на миналия век, преди да избяга във Виетнам. Когато Виетнам свали Червените кхмери от власт през 1979 г., той бързо стана високопоставен член на новото камбоджанско правителство, установено от Ханой.

Хитър и понякога безмилостен политик, Хун Сен поддържа властта като автократ в номинално демократична рамка.

Хун Манет е възпитаник на Военната академия на САЩ "Уест Пойнт" с магистърска степен от Нюйоркския университет и докторска степен от Бристолския университет във Великобритания.

Въпреки западното му образование обаче наблюдателите не очакват някакви незабавни промени в политиката, след като през последните години баща му постоянно приближаваше Камбоджа до Китай.

Експремиерът на Камбоджа принц Нородом Ранарит почина във Франция

Експремиерът на Камбоджа принц Нородом Ранарит почина във Франция

Той беше на 77 години…