Датската корабна компания Maersk отхвърли в петък твърдението на йеменското движение хуси, свързано с Иран, че милицията му е нанесла удар с дрон върху неин кораб, плаващ към Израел, съобщава "Ройтерс".
По-рано хусите заявиха, че са извършили военна операция срещу контейнеровоз, като са го ударили директно с дрон, но не предоставиха никакви доказателства.
Maersk в четвъртък каза, че корабът Maersk Gibraltar, пътувал от Салала, Оман, до Джеда, Саудитска Арабия и екипажът му са в безопасност.
"Корабът не е бил ударен", заявява говорител на Maersk пред Reuters в изявление, изпратено по имейл след твърдението на хутите.
Инцидентът е станал близо до протока Бад ал-Мандаб, свързващ Червено море и Аденския залив, където йеменските хуси във вторник поеха отговорност за ракетна атака срещу норвежки танкер с химикали.
"Неотдавнашните атаки срещу търговски кораби в протока Бад ал-Мандаб са изключително обезпокоителни. Настоящата ситуация излага живота на моряците на риск и е неустойчива за световната търговия", заявиха от Maersk по-рано.
Военният говорител на хутите Йехия Сари каза късно в четвъртък, че милицията е ударила контейнеровозния кораб Maersk с дрон, след като той е отказал да отговори на предупрежденията на йеменската групировка.
Свързаните с Иран хуси атакуваха плавателни съдове в морските пътища на Червено море и стреляха с дронове и ракети по Израел от началото на войната Израел-Хамас в Газа преди повече от два месеца, засилвайки страховете от по-широк конфликт в Близкия изток.
Групировката, която управлява голяма част от Йемен, казва, че атаките ѝ са демонстрация на подкрепа за палестинците и обеща, че ще продължат, докато Израел спре офанзивата си срещу ивицата Газа.
Припомняме, че български кораб, плаващ под малтийски флаг, бе пленен в Арабско море. Плавателният съд подаде сигнал за бедствие в близост до йеменския остров Сокотра.
По първоначална информация риболовен кораб, плаващ под ирански флаг в района, е изключил сигнала си за идентификация часове преди инцидента и се е приближил към българския кораб.
Хората на борда на корабчето са взели на абордаж товарния кораб.
По-късно стана ясно, че на борда е 18-членен междринароден екипаж и българите са 8 души. .
Все още в плен на хутите e корабът Galaxy Leader заедно с екипажа, в който има и двама българи.
Иран предупреди, че предложената подкрепяна от САЩ многонационална работна група за защита на корабоплаването в Червено море ще се сблъска с "изключителни проблеми", съобщи по-рано "Ройтерс", позовавайки се на думите на министъра на отбраната Мохамед Реза Ащиани.
Изявлението дойде, след като миналата седмица Съединените щати обявиха, че водят преговори с други страни за създаване на такава оперативна група след поредица от атаки на подкрепяните от Иран йеменски хуси срещу кораби в Червено море.
"Ако направят такъв ирационален ход, ще бъдат изправени пред изключителни проблеми", подчерта Ащиани.
"Никой не може да направи ход в регион, в който имаме превес", допълни той, имайки предвид Червено море.
Ащиани обаче не уточни какви мерки има готовност да предприеме Иран в отговор на създаването на подкрепяна от САЩ работна група в Червено море.
Миналата седмица съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви, че Вашингтон преговаря с "други страни" за формиране на "морска оперативна група за осигуряване на безопасно преминаване на кораби в Червено море", но не разкри повече подробности.