Девет европейски лидери призоваха за преосмисляне на Европейската конвенция за правата на човека с цел да се улесни експулсирането на мигранти, които са извършили престъпления. Инициативата бе оглавена от премиерите на Италия Джорджия Мелони и на Дания Мете Фредериксен, които заявиха, че Европейският съд по правата на човека е разширил прекомерно обхвата на Конвенцията и по този начин възпрепятства държавите в усилията им да гарантират сигурността на гражданите си, пише "Политико".

В изявление от четвъртък вечерта Мелони заяви, че е време да се отвори политически дебат за това дали европейските конвенции, приети преди десетилетия, отговарят на съвременните предизвикателства, свързани с миграцията. Към документа се присъединиха и Австрия, Белгия, Чехия, Естония, Латвия, Литва и Полша.

Държавите настояват да получат по-голяма свобода при вземането на решения за експулсиране на осъдени чужденци, както и ефективни механизми за контрол над онези, които не могат да бъдат изведени по правни или хуманитарни причини.

Те също така искат европейските институции да се заемат с проблема за използването на мигранти като средство за политически натиск от враждебни държави, като например Беларус, срещу която Литва тази седмица заведе дело в Международния съд в Хага заради умишлено подпомагане на нелегални преминавания на границата и дестабилизация на Европейския съюз.

Великобритания пак заговори за изпращане на мигранти в трети страни

Великобритания пак заговори за изпращане на мигранти в трети страни

Стармър води разговори с "няколко държави" за "центрове за връщане"