Възпоменания по случай 95-ата годишнина от избиването на арменци в Османската империя през Първата световна война, квалифицирано от Армения като геноцид ще се проведат в Ереван.

За първи път по призива на правозащитни организации и интелектуалци в Истанбул се планира да бъде отбелязан деня в памет на избитите в Османската империя арменци.

Президентът на САЩ Барак Обама ще направи изявление по повод 95-годишнината от масовото избиване на арменци в Османската империя по време на Първата световна война.

Възпоменания ще се проведат и във Франция по случай 95-ата годишнина от геноцида на арменците в Османската империя през 1915 г.

На 24 април 1915 г. хиляди са избити в Истанбул и другите големи градове в империята, с което е поставено началото на масово изтребление на тази общност. Затова и днешния ден е обявен за Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид.

По време на Първата световна война Русия и Турция са в двата враждуващи лагера и арменците в южната ни съседка са възприемани като врагове на страната и поддръжници на Русия. През февруари 1915 година всичките 60 000 мобилизирани арменски войници са затворени в трудови лагери и след това са избити.

Над един милион арменци /според британските източници/ са убити, а оцелелите след края на конфликта са принудени да емигрират в руската част на Армения или в Западна Европа, Северна Америка и Австралия.

Турция все още твърди, че събитията от Първата световна война не са геноцид, някои турски военни просто са "отишли малко по-далече в действията си".

Във връзка с преговорите на страната за членство в Европейския съюз, въпросът за признаването от турската страна на арменския геноцид е актуален и отново е на вниманието на европейските държави.

Споровете между Армения и Турция за събитията през 1915- 1916 г. все още не са приключили. Армения твърди, че действията тогава са много добре планирани от страна на турската власт и това дава право те да бъдат класифицират като геноцид.

Това твърдение на арменската държава е прието и от международната общност в лицето на ООН и Европейския парламент.

Геноцидът над арменския народ е признат от парламентите на Аржентина, Белгия, Венецуела, Холандия, Гърция, Италия, Канада, Кипър, Ливан, Литва, Полша, Русия, Словакия, Уругвай, Франция, Швейцария и Швеция, както и от 40 щата на САЩ.