Двама твърдолинейни кандидати се отказаха от президентските избори в Иран, съобщава "Ройтерс".

Това се случва само ден преди знаковия вот. Те призоваха за единство сред силите, подкрепящи ислямската революция в страната.

Строго контролираните избори в Иран, които ще се проведат утре, бяха свикани след смъртта на Ебрахим Раиси при катастрофа с хеликоптер миналия месец. Очаква се резултатът да повлияе на определянето на наследника на аятолах Али Хаменей - най-висшата фигура, вземаща решения в държавата, управлявана от духовници.

Шестима кандидати ще се борят за президентския пост в Иран

Шестима кандидати ще се борят за президентския пост в Иран

Изборите трябва да се проведат на 28 юни

Кметът на Техеран Алиреза Закани и ръководителят на Фондацията на мъчениците Амирхосейн Газизаде-Хашеми се оттеглиха от надпреварата. Очакваше се те да спечелят съответно само 1,7% и 2% от гласовете според проучване, проведено на 22-23 юни от Иранския студентски център за гласуване.

След тяхното напускане остават четирима кандидати за президент. Закани призова двамата най-видни хардлайнери да обединят усилията си, за да попречат на умерения Масуд Пезешкиан да спечели.

"Призовавам Саид Джалили и Мохамад Бакер Калибаф да се обединят и да не оставят исканията на революционните сили без отговор", написа той в социалната мрежа Х, имайки предвид бившия преговарящ по ядрените въпроси и негов твърдолинеен съперник - председател на парламента и бивш ръководител на могъщата Революционна гвардия.

Иран търси наследник на Ебрахим Раиси

Иран търси наследник на Ебрахим Раиси

Страната започна регистрацията на кандидати за предсрочните президентски избори

Хаменей, който сега е на 85 години, гарантира, че кандидатите, споделящи неговите твърдолинейни възгледи, доминират в надпреварата за президент. Президентът на Иран традиционно участва тясно в процеса на избор на върховен лидер.

Изборите се провеждат в деликатен момент. Напрежението с Израел ескалира заради конфликта в Газа, Западът оказва натиск върху Техеран относно ядрената му програма, а недоволството в страната се засилва заради политически, социални и икономически кризи.

Пезешкиан, бивш министър на здравеопазването, има подкрепата на реформисткия лагер на политически страни в Иран, който се застъпва за разведряване със Запада, но шансовете му са неясни, като дисиденти в и извън страната призовават за бойкот на изборите.

Президентският дебат в Иран подмина ядрената сделка

Президентският дебат в Иран подмина ядрената сделка

Шестимата кандидати за поста на загиналия Раиси основно обсъдиха санкциите