Албанският премиер Еди Рама каза, че не очаква срещата на върха на ЕС следващата седмица да разчисти пътя на страната му за започване на преговори за членство и прехвърли вината върху България в интервю за европейската редакция на американския вестник "Политико"

Всички правителства на ЕС се съгласиха още през март 2020 г. да дадат зелена светлина на Албания и Северна Македония за започване на преговори за членство. Но преговорите все още не са започнали, след като България настоя Северна Македония да приложи напълно Споразумението за добросъседство и приятелство, да изкорени езика на омразата и да впише българите като отделен народ в македонската конституция.

Въпреки че блокадата на София се отнася само за Северна Македония, ЕС предпочита съвместното разглеждане на кандидатурите за членство на Албания и Северна Македония - така че Албания също е практически блокирана.

Албания ще се стреми към еврочленство отделно от РСМ

Албания ще се стреми към еврочленство отделно от РСМ

Еди Рама представи проучване, което подкрепя искането му

Трудното положение на страните от Западните Балкани е своевременно предупреждение за сложността на процеса на присъединяването към ЕС на Украйна, която настоява в разгара на войната на Русия да стане кандидат за членство в ЕС на срещата на върха следващата седмица. ЕС даде този статут на Северна Македония през 2005 г. и на Албания през 2014 г., но не успя да започне преговори с нито една от страните.

Германският канцлер Олаф Шолц посети България миналата седмица в опит да преодолее блокадата на София преди предстоящата среща на върха в Брюксел, която ще се проведе в четвъртък и петък следващата седмица. Но в интервюто за "Политико" Рама ясно показа, че е песимист.

"Нямам никакви очаквания. Мисля, че нищо няма да стане. Албания и Северна Македония няма да започнат официално преговори за присъединяване", каза той.

Холандското правителство вече подкрепя Албания и РСМ за ЕС

Холандското правителство вече подкрепя Албания и РСМ за ЕС

Рюте преминава от ще "отслабят целия съюз" през 2018 г., до събиране на подкрепа в целия ЕС за двете страни

Запитан дали някой лидер на ЕС е дал сигнал, че преговорите може да започнат скоро, Рама отговори: "Какви сигнали могат да дадат? Не става дума за тях. Отново става дума за България. Всички са съгласни, всички подкрепят, всички мислят, че това трябва да се случи и това вече трябваше да се случи. Но полето им на маневриране е ограничено от България."

57-годишният Рама, бивш баскетболист и художник - който е покрил стените на офиса си със собствени картини - каза, че не очаква българските лидери да променят позицията си, тъй като са превърнали спора в толкова голям проблем, че вече е трудно да се отстъпи.

"Това е спирала. Те са влезли в спирала. И от тази спирала е много, много трудно да се измъкнем", заяви Рама, който ще присъства на среща на лидерите на Западните Балкани и ЕС в Брюксел преди срещата на върха.

Никос Дендиас: Преговорите за присъединяването на Албания и РСМ трябва да започнат незабавно

Никос Дендиас: Преговорите за присъединяването на Албания и РСМ трябва да започнат незабавно

Условието е спазването на Преспанското споразумение