Десетки милиони гласоподаватели в Египет днес отиват до урните, за да изберат следващия президент на страната, като общият брой имащи право на глас достига почти 51 млн. души.

Бившият шеф на армията, генерал Абдел Фатах ал-Сиси, който се очаква да замени сваления през юли ислямист Мохамед Морси, се изправя срещу кандидата на десницата и съпредседател на Фронта за национално спасение Хамден Сабани.

Първият тур на гласуването ще продължи два дни (26 и 27 май), като първите неофициални резултати се очаква да станат ясни едва след затварянето на всички изборни секции утре вечерта.

Първите желаещи да гласуват в столицата Кайро бяха забелязани пред секциите около час преди началото на изборния ден.

„Египтяните са на път да напишат собствената си история да предначертаят бъдещето си”, заяви 59-годишният фелдмаршал Сиси, който упражни правото си на глас в Хелиополис, Кайро, облечен в черен костюм и вратовръзка.

Изходът от предстоящите президентски избори е изключително важен, като от него в голяма степен зависи постигането на политическа стабилност в страната, разкъсвана от борбата между привържениците на светската държава и ислямистите.

Положението стана още по-сложно през ноември, когато дори големите протестни организации, участвали в свалянето на дългогодишния президент Хосни Мубарак през 2011 г., надигнаха глас срещу хунтата, извършила преврата срещу неговия наследник Морси.

Успоредно с изборите в цялата страна се провежда и мащабна операция на силите за сигурност, които се опасяват от задействане на терористични групи, свързани със забраненото през декември радикално движение „Мюсюлмански братя”.

Над 250 000 полицаи и войници ще охраняват изборните секции и институциите, свързани с провеждането на изборите, стана ясно от данните, разпространени по-рано днес от вътрешното министерство.

От миналото лято военните в Египет започнаха масово преследване на членовете на „Мюсюлмански братя”, при което бяха арестувани над 16 хил. души, а при възникналите сблъсъци между двете фракции бяха убити повече от 1400 протестиращи.

От началото на тази година генералите допълнително затегнаха хватката си около фундаменталистите, като за да подсигурят стабилността на страната само за три месеца осъдиха на смърт повече от 1000 задържани.

Няколко дела се водят и срещу бившия държавен глава Морси, включително за подклаждане на миналогодишните бунтове и държавна измяна. Ако бъде признат за виновен по последното обвинение, той може да получи смъртна присъда.

Повечето социолози в Египет посочват Сиси като сигурен победител, но все още нищо не се знае, тъй като конкурентът му Сабани се оказа трети по време на изборите от 2012 година и се ползва с подкрепата на някои от най-богатите хора в страната.

И двамата кандидати обещават да се борят за повече граждански права и изкореняване на корупцията, и категорично се противопоставят на опитите за повторно узаконяване на ислямския фундаментализъм в лицето на „Мюсюлмански братя” и други свързани с тях терористични организации.