Европейската комисия ще отдели 160 милиона евро от приходите от замразени руски активи за спешни хуманитарни нужди в Украйна през зимата, обяви председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен в четвъртък. Това решение е част от усилията на ЕС да подпомогне Украйна, която продължава да страда от тежки последствия от руските атаки срещу нейната енергийна инфраструктура, предава Ройтерс.

В допълнение, Фон дер Лайен съобщи, че ТЕЦ от Литва ще бъде демонтирана и прехвърлена в Украйна, след като 80% от топлоелектрическите централи в страната са били разрушени. Целта е да бъдат възстановени 3.5 гигавата капацитет, което представлява около 15% от енергийните нужди на Украйна.

"Отоплителният сезон започва след две седмици. На фона на приближаващата зима Европейският съюз е готов да увеличи помощта за Украйна, заяви в четвъртък председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. — Заедно се подготвяме за зимата. След тази пресконференция заминавам за Киев, за да обсъдя тези въпроси лично с президента Владимир Зеленски," каза тя

Според нея от началото на руската инвазия през февруари 2022 г. половината от енергийната инфраструктура на Украйна е била унищожена, което е приблизително сравнимо с общия капацитет на енергийните системи на трите балтийски страни взети заедно. През това време ЕС предостави на Украйна повече от 2 милиарда евро помощ за възстановяване на бомбардирани електроцентрали, трансформатори и електропроводи.

Тези мерки идват в контекста на очакваните проблеми с електроснабдяването в Украйна през предстоящата зима. Според Международната енергийна агенция (IEA), Украйна може да изпита недостиг на електроенергия до 6 гигавата, което е около една трета от пиковото търсене, поради руските атаки и изтичането на договор за газови доставки в края на годината.

ЕС предоставя на Украйна €1,5 млрд. от лихвите на замразени руски активи

ЕС предоставя на Украйна €1,5 млрд. от лихвите на замразени руски активи

Според Урсула фон дер Лайен няма по-добра употреба на парите на Кремъл освен за възстановяването на Украйна

Кампанията на Русия за нанасяне на въздушни удари по енергийната мрежа на Украйна вероятно нарушава международното хуманитарно право.  Това заяви Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна.

Първата голяма вълна от удари беше през есента и зимата на 2022 г. - няколко месеца, след като Москва предприе нахлуването си в Украйна. Атаките продължиха и след това, като Москва значително ожесточи кампанията си от март насам.

Всяка поредица от удари оставя украинските градове без електричество часове наред в предължение на седмици.

Украинският енергиен министър Герман Галушченко коментира последиците от масираните руски атаки срещу украинската енергийна инфраструктура през последните месеци.

"Днес говорим за загуби от над един милиард долара. Но атаките продължават и е очевидно, че щетите ще нарастват", цитира "Укринформ" Галушченко.

По думите на министъра в резултат на масираните атаки основните щети са нанесени на топло- и водноелектрически съоръжения, както и електропреносните системи. В същото време продължават ежедневните атаки срещу различни видове енергийни съоръжения с дронове, балистични ракети или артилерия, отбеляза Галушченко.

Трета поред нощ Суми под атака, отново няма вода

Трета поред нощ Суми под атака, отново няма вода

Терорът над Харков продължава систематично