Кампанията на Русия за нанасяне на въздушни удари по енергийната мрежа на Украйна вероятно нарушава международното хуманитарно право. Това заяви Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна, цитирана от "Ройтерс".
Украинците се подготвят за най-тежката зима след инвазията на Русия.
От началото на войната Русия е изстреляла стотици ракети и дронове по украинските съоръжения за производство, пренос и разпределение на електроенергия.
Първата голяма вълна от удари беше през есента и зимата на 2022 г. - няколко месеца, след като Москва предприе нахлуването си в Украйна. Атаките продължиха и след това, като Москва значително ожесточи кампанията си от март насам.
Всяка поредица от удари оставя украинските градове без електричество часове наред в предължение на седмици.
Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна (HRMMU) фокусира доклада си върху девет вълни от въздушни удари между март и август 2024 г.
"Има разумни основания да се смята, че множество аспекти на военната кампания за нанасяне на щети или унищожаване на гражданската електро-, топлоенергийна и преносна инфраструктура на Украйна са нарушили основополагащите принципи на международното хуманитарно право", се отбелязва в доклада.
От HRMMU посочват, че са посетили седем електроцентрали, които са били повредени или унищожени от атаки, както и 28 общности, засегнати от ударите.
Киев твърди, че нападението срещу енергийната система на страната е военно престъпление, а Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на четирима руски официални лица и военни за бомбардировките на гражданска енергийна инфраструктура.
На свой ред Москва твърди, че енергийната инфраструктура е легитимна военна цел и отхвърли обвиненията срещу свои служители като неуместни.
HRMMU заяви, че атаките представляват риск за водоснабдяването на Украйна, канализацията, осигуряването на отопление и топла вода, общественото здраве, образованието и икономиката като цяло.
Мисията открои като конкретен проблем ситуацията в градските райони, където повечето домове са свързани към централизирани системи за отопление и топла вода.
В доклада се отбелязва, че близо 95% от жителите на Киев разчитат на централизирани системи за отопление, чиято мощност изисква електрически помпи.
"Без аварийно електроснабдяване милиони градски жители могат да останат без отопление", предупреждава се в доклада.
HRMMU цитира експерти, според които украинците трябва да очакват прекъсвания на тока между четири и 18 часа на ден тази зима.
Посочва се, че през летния период на тази година проблемите, свързани с енергетиката, са били втората най-честа причина, която украинците посочват за бягство от страната.