Европейската комисия ще пренасочи близо един милиард евро от своя бюджет, за да засили наблюдението върху подводните кабели и да създаде флот за аварийни ремонти, обяви изпълнителният вицепрезидент на Комисията Хена Виркюнен, съобщава "Ройтерс".
Новината идва в момент, когато някои европейски страни са загрижени заради множество инциденти, при които захранващи кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи са били повредени.
"Искаме да сме сигурни, че Европа е оборудвана не само за предотвратяване и откриване на саботаж на кабели, но и за активно възпиране, ремонт и реагиране на всяка заплаха за критична инфраструктура, която е ключова за нашата икономика и колективна сигурност", подчерта Хена Виркунен, изпълнителен вицепредседател на Европейската комисия, отговарящ за сигурността.
Регионът на Балтийско море е в състояние на повишена тревога след поредица от прекъсвания на захранващи кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи, откакто Русия нахлу в Украйна през 2022 г.
Шведската полиция обяви разследване на подозрителен случай на саботаж на подводен телекомуникационен кабел в Балтийско море. Междувременно, в Средиземно море властите разследват експлозии на три петролни танкера в отделни инциденти през последния месец, което засилва опасенията за възможни саботажни действия в различни части на Европа.
Миналия месец НАТО съобщи, че разгръща фрегати, патрулни самолети и военноморски дронове в Балтийско море, за да подпомогне защитата на критичната инфраструктура на държавите членки.
През януари НАТО съобщи, че ще разположи фрегати, патрулни самолети и дронове в Балтийско море след поредица от инциденти.
В рамките на своя план за действие, Европейската комисия обеща мерки за възпиране, предотвратяване, откриване и реагиране на повреди по кабелите. Бюджетът ще бъде пренасочен за развитие на нова система за наблюдение и обмен на данни за подводните кабели; създаване на дронова програма за мониторинг и защита; осигуряване на запаси от резервни части за повредени кабели; създаване на авариен резервен флот за разполагане и ремонт на електрически и оптични подводни кабели.
Според Виркюнен, мерките са част от усилията на ЕС да подсигури критичната си инфраструктура срещу възможни враждебни действия и саботажи.
"Знаем, че това е заплаха не само за нашата сигурност, но и за околната среда - не само в Балтийско море, а в целия Европейски съюз," подчерта тя.
ВълкСчадъР
на 21.02.2025 в 15:51:58 #1Прекрасна новина ! Тъкмо с този флот ще демонтират северните потоци,които са ненужни на Европа