Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург се произнесе по-рано във вторник в полза на евродепутата Елена Йончева по дело за нарушаване на презумпцията за невиновност. Съдът постановява тя да получи обезщетение от 4700 евро за неимуществени вреди и 3000 евро за съдебни разноски, съобщава БТА.

"След шест години справедливостта възтържествува. Наистина - на хиляди километри от България и след като платих не малка цена. През това време бях мишена за хора с власт и влияние - "ще изгоря всичко, за да изгори Елена Йончева", срещу мен държавната машина беше използвана като бухалка, преследването не спря дори и в Европейския парламент. Наложи се моите колеги през 2022 г. да гласуват в Страсбург доклад, в който заключението е, че искането за свалянето на имунитета ми е политическо - "fumus persecutionis" т.е. преследване като димна завеса, зад която стоят мотиви, които нямат никаква връзка с правото. През цялото това време не съм се крила. Борех се. Не се отказах. И това решение на Европейския съд по правата на човека ЕСПЧ е удовлетворяващо заради усилията, които положихме с моя адвокат Михаил Екимджиев. Ще бъда още по-доволна, ако решението помогне на всеки следващ, който е несправедливо обвинен, за когото е нарушена презумпцията за невиновност и трябва да защитава едно от най-ценните неща, които притежаваме в живота - името и авторитета си. Това написа Йончева във "Фейсбук". 

В решението се посочва, че по случая са установени нарушения на презумпцията за невиновност и на правото на ефективно обезщетение по силата на Европейската конвенция за човешките права.

Делото бе заведено по повод на прессъобщение на закритата Специализирана прокуратура от 23 януари 2019 г., което Йончева определя като уронващо правото ѝ да бъде възприемана за невинна до доказване на противното.

Според жалбата не е имало национално средство за защита по отношение на това оплакване и целта на действията на прокуратурата е била накърняване на дейността ѝ като журналист и депутат от опозицията, като бъдат засегнати доверието и професионалното ѝ име.

В съобщението на Специализираната прокуратура от тази дата се посочва, че срещу Йончева са събрани доказателства за пране на пари (333 000 евро), незаконно присвоени от банка КТБ, и срещу нея е повдигнато обвинение на 22 януари 2019 година. В днешното решение на ЕСПЧ се пояснява, че от 2017 г. до 2019 г. Йончева е народен представител от БСП. Допълва се, че по това време тя е правила разследвания, свързани с управляващата тогава партия ГЕРБ. Европейският съд отчита решението на Европейския парламент от 2022 г. да не свали имунитета на Йончева по разследване срещу нея на българския съд.

Прокуратурата обвини Елена Йончева в пране на пари

Прокуратурата обвини Елена Йончева в пране на пари

Разследват я за финансови операции със средства, присвоени от КТБ

Отчита се, че Йончева е поискала чрез ЕСПЧ обезщетение от 25 000 евро, а българските власти са били на мнение, че искът е неоснователен. С днешното решение България е осъдена да плати в тримесечен срок определеното обезщетение и върху тази сума ще се налагат лихви при просрочие.