![]() |
Ливия Ярока |
Социалистът ще трябва и да разясни пред евродепутатите как смята да помогне за решаването на проблемите с ромското малцинство.
Това е съобщила днес унгарската евродепутатка от ромски произход Ливия Ярока от ЕНП, цитирана от словашката информационна агенция СМЕ.
Тя и колегата и Йозеф Сайер припомниха на евродепутатите за изказване на Шефчович по време на конференция на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа на тема човешките права и миграционната политика на ЕС през януари 2005-а година.
Тогава словашкият кандидат заявил, че ромската общност „експлоатира словашката социална система".
Това припомняне се тълкува от множество медии като ответен удар на ЕНП след изслушването на Румяна Желева - кандидатът на Братислава е от ПЕС.
Унгарската евродепутатка констатира, че не иска да съди Шефчович, но държи да повдигне въпроса, заради важността на проблематиката, свързана с бедните хора, сред които са и ромите.
Освен извинение от словашкия кандидат ще се изискват и обяснения и планове, как ще допринесе за решението на този проблем.
Според унгарската депутатка, която е от ромската общност, не става въпрос за това Шефчович да се откаже от кандидатурата си, а за това словашкото правителство да промени своята номинация.
За момента не може да се иска от Шефчович да се оттегли, защото не можем да кажем нищо за професионалните му умения. Те ще бъдат оценени на изслушването следващата седмица и се надявам, че той ще ни докаже как неговите възгледи са се променили през годините и как гледа на бъдещето като зам.-председател на ЕК, казва унгарската евродепутатка добавяйки, че ще се радва на съвместната работа с него.
Ярока за момента отхвърля твърденията, че унгарските евродепутати са предприели атаката заради проблематичните отношения между Словакия и Унгария.
Според тях не става въпрос и за ответна реакция на групата на ЕНП заради случилото се по време на изслушването на Румяна Желева.
Марош Шефчович е кандидат-комисар от групата на ПЕС. Настоящ комисар е по образованието, като е номиниран за заместник-председател на ЕК и комисар по междуинституционалните отношения и администрацията.
Припомняме, през 2006-а година в Европарламента избухна скандал между Димитър Стоянов от „Атака" и евродепутатката от ромски произход.
На българските пазари могат да се намерят по-красиви циганки за по 5000 евро - това бе написал в писмото до колегите си Димитър Стоянов по адрес на Ярока.
Lomski
на 14.01.2010 в 23:00:19 #7На цигани не се помага. Цигани биват гонени, избивани и горени. Така са действали моите предци и поради това сега съм. Да помогнеш на цигани е вид самоубийство и поради това богохулство.
БулaвaSSNX30
на 14.01.2010 в 19:10:53 #6буламач, ти като циганин издигнал се до положението на опърпан философ още ли не си подал за финландско иглу.


образован
на 14.01.2010 в 17:44:15 #5Циганска му работа! А е можело да има сапун ....
нов българин
на 14.01.2010 в 17:24:47 #4Горкият Марош Шефчович, сигурно сега псува и Бойко и Желева Много яко го прецакаха Представете си, този човечец сигурно с месеци се е подготвял за този пост, и после заради Желева, която за 15 дена не можа да научи какво се иска от нея, сега го натопиха и насочиха за отявлен расист. Предлагам да се направи подписка, в която всички българи му се извиняваме за поразиите, които ГЕРБ му направи.
Рошко
на 14.01.2010 в 17:02:34 #3Тоя свестен човечец сега ще го отнесе заради некадърната Желева и змията Първанова
Руслан 21
на 14.01.2010 в 16:52:05 #2Заради нас сега човека ще отговаря, че е казал една истина известна на всички в Европа. А циганката е красавица /горе на снимката/.
Бойчо
на 14.01.2010 в 16:25:57 #1Казал е истината човека, ама за съжаление това не се отнася само за словашките циганя.