Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган остро разкритикува западния свят заради реакцията на анексията от Русия през 2014 г. на Кримския полуостров, заявявайки, че по-силният отговор тогава би могъл да предотврати настоящата война на Москва срещу Украйна. Той каза това в рамките на дипломатическия форум в Анталия, цитиран от Анадолската агенция.
"Ако целият Запад се беше обявил срещу инвазията в Крим през 2014 г., щяхме ли да се изправим пред днешната картина?" Това каза Реджеп Тайип Ердоган на церемонията по откриването на тридневния форум за дипломация в Анталия.
"Украйна е изоставена в своята справедлива кауза", каза турският президент, докато войната между Русия и Украйна навлезе в своя 16-ти ден.
"Надеждата ни е, че умереността и здравият разум ще надделеят и оръжията ще замлъкнат възможно най-скоро", каза той.
Повтаряйки призива си за реформиране на Съвета за сигурност на ООН, който той нарече непредставителен и остарял, президентът Ердоган каза, че трябва да се създаде нова глобална структура за сигурност, която да защитава по-добре мира и да служи на човечеството, а не на статуквото.
Подкрепяйки законната борба на украинците, Ердоган се обяви срещу демонизирането на изкуството, литературата или изпълнителите на Русия, като каза: "Фашистките практики срещу руските граждани и култура в западните страни никога не могат да бъдат приемливи".
Войната на Русия срещу Украйна, която започна на 24 февруари, предизвика международно осъждане, доведе до финансови санкции срещу Москва и стимулира напускането на глобалните компании от Русия.
Най-малко 564 цивилни са убити и повече от 950 други са ранени в Украйна от началото на войната, според ООН, като световната организация предупреди, че цифрите може да са по-високи.
Над 2,5 милиона украинци също са избягали в съседни страни, като други 2 милиона са разселени вътре в страната, според агенцията на ООН за бежанците.
Припомняме как се развиха събитията около анексирането на Крим през 2014 година: В нощта на 22 срещу 23 февруари руският президент Владимир Путин свика среднощна среща с ръководителите на службите за сигурност, за да обсъдят отстраняването на сваления украински президент Виктор Янукович. В края на срещата Путин отбеляза, че "трябва да започнем да работим по връщането на Крим на Русия."
На 23 февруари в кримския град Севастопол се проведоха проруски демонстрации. На 27 февруари руски войски без отличителни знаци превзеха Върховния съвет (парламента) на Крим и други стратегически обекти на полуострова. Това доведе до инсталирането на проруското правителство на Сергей Аксьонов в Крим, провеждането на референдума за статута на Крим и обявяването на независимостта на Крим на 16 март 2014 г.
Този референдум не беше признат от повечето страни в света. Русия официално включи Крим като два руски федерални субекта — Република Крим и федералния град Севастопол на 18 март 2014 г. След анексирането Русия увеличи военното присъствие на полуострова и използва ядрени заплахи, за да затвърди новото статукво.
graff-laskaris
на 11.03.2022 в 20:38:58 #2x-101 Чакай бе къде се разбърза , още дини ще ядем! Този е манна небесна дар от господа, ако си тръгне той кой ще срине Тюркието? Остави го , много е добър!
graff-laskaris
на 11.03.2022 в 19:08:38 #1Другари, предлагам турската лира да се предлага на 30 лири за 1 евро , какво ще кажете ?