Великобритания и Европейският съюз одобриха нови пакети от санкции срещу Русия, обявени официално във вторник. Действията са в отговор на последните масирани руски атаки с дронове срещу украински градове — най-интензивните досега от началото на войната, съобщава Би Би Си.

Британското правителство наложи над 100 нови санкции, насочени към военната, енергийната и финансовата инфраструктура на Русия. Сред санкционираните са доставчици на компоненти за ракетни системи като "Искандер", участници в кремълски информационни операции, финансови институции, подпомагащи избягването на ограниченията, както и кораби от така наречения "сенчест флот" на Русия, транспортиращи петрол.

Великобритания наложи конкретни санкции срещу 14 души, идентифицирани като членове на "Агенцията за социално проектиране" - структура, обвинявана от западните страни в дезинформационна дейност и политическо вмешателство в Украйна и други демократични държави. Финансовите санкции обхващат 46 компании, включително Санкт-Петербургската валутна борса и Държавната агенция за гарантиране на влоговете. Сред ударените от мерките са и 18 кораба, както и британският гражданин Джон Майкъл Ормерод, заподозрян в придобиване на танкери за превоз на руски нефт, и двама руски капитани на такива съдове.

Паралелно с това Европейският съюз официално прие т.нар. 17-и пакет санкции срещу Русия. Според върховния представител на ЕС по външната политика Кая Калас, в обхвата на новите мерки попадат около 200 кораба от "сенчестия флот" на Русия. Подробности за останалите мерки от пакета се очакват скоро.

"Призоваваме Владимир Путин да се съгласи на пълно и безусловно примирие, за да започнат преговори за справедлив и траен мир", заяви британският външен министър Дейвид Лами. "Ако се отлага пътят към мира, решимостта ни да подкрепяме Украйна и да ограничаваме машината на войната ще се засилва още повече", подчерта той.

Новите санкции подчертават усилията на западните съюзници да засилят натиска върху Москва, в момент когато военните действия в Украйна ескалират, а хуманитарната ситуация се влошава.

Писториус: Путин бави преговорите със САЩ

Писториус: Путин бави преговорите със САЩ

Според германският министър на отбраната Европа трябва да увеличи натиска върху Русия, като наложи повече санкции

Друго решение на Съвета на ЕС се отнася до санкции за "дестабилизиращите дейности" на Русия. Тези санкции са насочени към 21 лица и четири организации.

Най-известният от тях е кръстникът на Путин и бивш много влиятелен украински политик Виктор Медведчук. В началото на пълномащабната война той е обвинен в държавна измяна и по-късно е разменен за украински военнопленници. Същият списък включва няколко други лица, свързани с него, включително телевизионния продуцент Артьом Марчевски и бившия украински депутат Олег Волошин.

Списъкът включва и двама предполагаеми агенти на ГРУ, които стоят зад повредата на имуществото на естонски политици, осъдили руската агресия. Той включва и редица "военни кореспонденти" и уебсайтове, които разпространяват руски разкази за войната в Украйна, предимно сред западна аудитория.

Освен това санкциите са насочени към руското федерално държавно унитарно предприятие "Главен радиочестотен център" (ГРЧЦ) и няколко от неговите ръководители. Както е посочено в документа, скорошните прекъсвания в работата на GPS навигационната система в Балтийския регион са свързани с дейността на центъра за електронна война на ГРЧЦ в Калининград.

Освен това са наложени санкции срещу две руски риболовни компании - Norebo (най-голямата в Русия) и MurmanSeaFood. Както е посочено в документа, корабите на двете компании са демонстрирали "нетипично поведение, което не съответства на редовните икономически практики и риболовни дейности". Твърди се, че те са се занимавали с шпионаж в Северно и Балтийско море, били са близо до зоните за военноморски учения на НАТО за дълги периоди, а една от тях е била близо до подводен кабел. Отбелязва се също, че тази дейност се вписва в руската морска доктрина, публикувана през юли 2022 г.

Русия иска Украйна да реши дали ще обсъди меморандум за мирно споразумение

Русия иска Украйна да реши дали ще обсъди меморандум за мирно споразумение

Според Захарова, европейските съюзници на Киев са се опитали да предотвратят възобновяването на директния диалог, но в крайна сметка са се провалили