Великобритания и Европейският съюз одобриха нови пакети от санкции срещу Русия, обявени официално във вторник. Действията са в отговор на последните масирани руски атаки с дронове срещу украински градове — най-интензивните досега от началото на войната, съобщава Би Би Си.
Британското правителство наложи над 100 нови санкции, насочени към военната, енергийната и финансовата инфраструктура на Русия. Сред санкционираните са доставчици на компоненти за ракетни системи като "Искандер", участници в кремълски информационни операции, финансови институции, подпомагащи избягването на ограниченията, както и кораби от така наречения "сенчест флот" на Русия, транспортиращи петрол.
Великобритания наложи конкретни санкции срещу 14 души, идентифицирани като членове на "Агенцията за социално проектиране" - структура, обвинявана от западните страни в дезинформационна дейност и политическо вмешателство в Украйна и други демократични държави. Финансовите санкции обхващат 46 компании, включително Санкт-Петербургската валутна борса и Държавната агенция за гарантиране на влоговете. Сред ударените от мерките са и 18 кораба, както и британският гражданин Джон Майкъл Ормерод, заподозрян в придобиване на танкери за превоз на руски нефт, и двама руски капитани на такива съдове.
Паралелно с това Европейският съюз официално прие т.нар. 17-и пакет санкции срещу Русия. Според върховния представител на ЕС по външната политика Кая Калас, в обхвата на новите мерки попадат около 200 кораба от "сенчестия флот" на Русия. Подробности за останалите мерки от пакета се очакват скоро.
"Призоваваме Владимир Путин да се съгласи на пълно и безусловно примирие, за да започнат преговори за справедлив и траен мир", заяви британският външен министър Дейвид Лами. "Ако се отлага пътят към мира, решимостта ни да подкрепяме Украйна и да ограничаваме машината на войната ще се засилва още повече", подчерта той.
Новите санкции подчертават усилията на западните съюзници да засилят натиска върху Москва, в момент когато военните действия в Украйна ескалират, а хуманитарната ситуация се влошава.
Друго решение на Съвета на ЕС се отнася до санкции за "дестабилизиращите дейности" на Русия. Тези санкции са насочени към 21 лица и четири организации.
Най-известният от тях е кръстникът на Путин и бивш много влиятелен украински политик Виктор Медведчук. В началото на пълномащабната война той е обвинен в държавна измяна и по-късно е разменен за украински военнопленници. Същият списък включва няколко други лица, свързани с него, включително телевизионния продуцент Артьом Марчевски и бившия украински депутат Олег Волошин.
Списъкът включва и двама предполагаеми агенти на ГРУ, които стоят зад повредата на имуществото на естонски политици, осъдили руската агресия. Той включва и редица "военни кореспонденти" и уебсайтове, които разпространяват руски разкази за войната в Украйна, предимно сред западна аудитория.
Освен това санкциите са насочени към руското федерално държавно унитарно предприятие "Главен радиочестотен център" (ГРЧЦ) и няколко от неговите ръководители. Както е посочено в документа, скорошните прекъсвания в работата на GPS навигационната система в Балтийския регион са свързани с дейността на центъра за електронна война на ГРЧЦ в Калининград.
Освен това са наложени санкции срещу две руски риболовни компании - Norebo (най-голямата в Русия) и MurmanSeaFood. Както е посочено в документа, корабите на двете компании са демонстрирали "нетипично поведение, което не съответства на редовните икономически практики и риболовни дейности". Твърди се, че те са се занимавали с шпионаж в Северно и Балтийско море, били са близо до зоните за военноморски учения на НАТО за дълги периоди, а една от тях е била близо до подводен кабел. Отбелязва се също, че тази дейност се вписва в руската морска доктрина, публикувана през юли 2022 г.
grizzlybear1948
на 21.05.2025 в 13:20:28 #11Аз също искам да наложа санкции на който ми е кеф (спичайте и пращайте кинти). Днес се чувствам по голям отколкото съм, и трябва да се възползвам.
n-a-viOHOL9s
на 20.05.2025 в 23:38:13 #10MOSCOW. (Interfax) - Russia's Federal Statistics Service (Rosstat) has completely stopped publishing data on production of oil products in the country, the latest report on Russian industrial production showed. The agency is no longer reporting information on monthly production of diesel fuel, fuel oil, liquefied propane and butane, and coke and semi-coke produced from hard coal. The report also does not provide data on stable gas condensate production. Rosstat said in the report that "information on production of oil products is not being published based on a decision of the Russian government."
oxoo
на 20.05.2025 в 23:22:13 #9Имаш голяма грешка,във всеки такъв договор има строго секретена клауза,другото са общи приказки,казах ти "прах" и за това не се сключват за"иде ми,дойде ми"а за години и се отнася за всички,това е стратегически картел,така,че на руснаците им е през оная работа,турците с чужд газ,който до вчере ние им доставяхме,как ни прецакаха със същият,някой знае ли те на каква цена го купуват и продават,на нас ни подхвърлят само,че е по-скъп в пъти,нищо друго,то и затова КЕВР ценообразува на тъмно!
n-a-viOHOL9s
на 20.05.2025 в 22:24:02 #8Хубаво оправдание, но има проблем - данните не бяха конфиденциални до преди 3 години. И като им наковаха санкциите на руските профани рязко се засекретиха за да не се вижда какъв е ефекта
oxoo
на 20.05.2025 в 20:53:04 #76 Умчо,тия данни за суровините при всички производители са конфидерциални,както и подписаните договори, и цените в тях,това,че петролът се контролира от борсите е прах в очите на даже много по-умни от теб!
n-a-viOHOL9s
на 20.05.2025 в 19:47:40 #6Продължавайте да се упражнявате в красноречие и да се самонавивате че са цъфнали розите в Руското царство... Охоо бохо като виден специалист може да обясни по темата с официалните данни защо каПуткин засекрети всичко свързано с производството и търговията с петрол и газ... Може би заради свръхпроизводство. Или защо ли преди средата на годината ръшистите си вдигнаха бюджетния дефицит 3 пъти...
alabala654
на 20.05.2025 в 19:42:47 #5Като не работят санкциите за кво тогава лихвения процент в Русия гони този на Венецуела? От любов към мазохизма ли?
ddoko-doko
на 20.05.2025 в 19:36:49 #4Че и японците тук постоянно купуват руски газ. Всеки ден на теминалът, който е на 2 мили от платформата идват пълни и си тръгват празни руски кораби - с пуснати транспондери.
ЕС са нагъ3ените.
oxoo
на 20.05.2025 в 16:33:31 #3С компонентите на пералните номера като начало мина,но вече с"Искандер",малко идва много,само ще кажа едно нещо, от десетилетия,на руските,съветските самолети бордовата система,акумулаторите,цялата електроника се захранва с 27 волта,защо ли,и нека да кажат най-после,че и нашите галфони да го проумеят,защо продължават да купуват руски газ,има официални данни за реалният внос,за Франция изобщо да не говорим!
bajbor
на 20.05.2025 в 15:08:02 #2Сред санкционираните са доставчици на компоненти за ракетни системи като "Искандер" Интересна формулировка.... Мислех че това по дефолт си е под санкции.... Ама де да знаеш, може сега вярно да ги ударят лошо
tonkyo
на 20.05.2025 в 14:03:45 #1Тъй като 16-те досегашни пакета не свършиха работа, съм убеден, че ей сега разбиха Русия със 17-тия. Дума да няма!